Zrušení a vypořádáni podílového spoluvlastnictví.

Dobrý den.Dostal jsem předvolání o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Vlastním ideální 1/8 bytového domu,tak jako má bývalá manželka,je to polovina bytu ve kterém bydlím.Od rozvodu už uběhlo 9let.Ač nerad,přistoupil jsem na finanční částku,kterou navrhla a kterou následně třikrát zvedla,čímž se dostala na sumu,která je již neuměrná.Já jsem na poslední částku nepřistoupil.Proto se obrátila na soud.Může mě soud donutit,abych si její polovinu bytu,tedy idealní 1/8 bytového domu koupil? Jak mám postupovat a jak tato věc pro mě nejhůř může dopadnout.Znovu zdůraznuji,že zde bydlím.A může mě soud o moji 1/8 připravit a jakým způsobem. Ještě musím napsat,že jsem pořizovací finanční částku,za kterou jsme byt už za trvání manželství koupili,měl na vkladní knížce už před uzavřením manželství,tato knížka měla dvou roční výpovědní lhůtu,ale nasepsali jsme tahdy žádnou smlouvu.Děkuji za odpověď.

Odpovědi
standa

I.
Může mě soud donutit,abych si její polovinu bytu,tedy idealní 1/8 bytového domu koupil?

NE, donutit nemůže.
Soud sice může rozhodnout, že ´věc´ tzv. přikáže do vlastnictví jednoho z vás za náhradu*), ale samozřejmě se souhlasem kupujícího.

*) 100% si soud nechá zpracovat znalecký posudek, takže paradoxně může dojít i k tomu, že soud byt přikáže vám za ´spravedlivou´ cenu dle posudku, který bude nejspíš nižší než-li poslední nabídka exmanželky

II.
Jak mám postupovat ?

Jděte k soudu a zde vyslechněte argumenty a následně i rozhodnutí soudu…, a pokud nebude souhlasit, tak se odvolejte.

III.
a jak tato věc pro mě nejhůř může dopadnout?

S přihlédnutím k faktu, že v bytě dlouhodobě bydlíte (což exmanželka nejspíš nikdy nerozporovala), tak zcela určitě nebude byt přikázán exmanželce, a už vůbec nebude prodán*). Takže nejhorší varianta je, že exmanželčin podíl odkoupíte za cenu dle znaleckého posudku a tato cena bude vyšší než-li cena, kterou exmanželka dosud naivně nabízela 🙂

*) to je nejzazší varianta vypořádání podílového spoluvlastnictví.

IV.
Pořízení bytu údajně pouze za vaše finanční prostředky.

  • tak toto téma je ze všeho nejdůležitější
  • pokud budete schopen prokázat, že jste byt kupovali výhradně za naspořené prostředky z vaší vkladní knížky (byť to bylo až v době manželství), tak to by bylo průlomové rozhodnutí, protože v takovém případě, by byt nespadal do SJM (které se pak ve vašem případě 3 po rozvodu automaticky změnilo na podílové vlastnictví) a vy byste byl jediným vlastníkem.

Ale to už by bylo na individuální poradenství u advokáta, který by musel posoudit úroveň případných důkazů či případnou promlčecí lhůtu…, následně by pak bylo doporučení podat žalobu na neplatnost podílového spoluvlastnictví.