hubickova

Zpracování naskenovaných fotek

Potřebovala bych se naučit,jak upravit naskenovanou fotku.Když si ji přes skener dám do pc,většinou se mi uloží do programu malování,ale můžu si určit kam to chci.Jen prostě nevím,jestli potřebuji ještě nějaký program na zpracování fotek a nebo mně to postačí v tom programu malování.Ale nějak si s tíím neumím poradit.

Nejlepší odpověď
anonym

Důležité je vědět, jaké úpravy chceš s fotkami provádět…
😉
Na jednodušší úpravy (odstranění ´červených očí´, ořez, úprava barev, rozmazání…) bohatě stačí jednodušší editory (i k použití zdarma) – Picasa či Zoner (a jiné), případně je možné použít weby pro on-line úpravy.
K fotomontážím už jsou lepší GIMP (zdarma), PhotoShop (placený) apod.
___
To, že „se ti uloží do programu malování“ není až tak úplně pravda – soubory (obrázky) se ukládají do zvolené složky na disku, jde jen o nastavení asociací (tedy jaký program má daný soubor automaticky otevírat, pro otevření jiným programem je třeba asociaci přenastavit a nebo použít Otevřít v programu).
___
Každopádně je ale vhodné, aby sis o možnostech úpravy něco přečetla.
😉

Doplňuji:
Např. Picasu, kterou bych ti asi – pro začátek, doporučil, si můžeš stáhnout odsud – http://picasa­.google.cz/ , program je zdarma, v češtině a instalace není složitá.
A např. odsud – http://jnp.zi­ve.cz/prirucka-do-kapsy-zdarma-picasa-3 – si můžeš stáhnout základní příručku pro používání.

Další odpovědi
Emefej

Záleží na tom, jaké upravy se mají na těch fotkách provádět. V „malování“ to určitě nebude to pravé, podívej se třeba na editor Gimp, je zdarma a pro většinu úprav fotografií stačí. Docela levný a velmi kvalitní je český editor Zoner Photo Studio.

Funna

do žádného malování se ti neuloží…uloží se ti na disk!!!…jen se programem malování „otevírá“, což můžeš kdykoliv změnit…klepneš na soubor s fotkou, pravým tlačítkem myši – „otevřít v programu“ a vybereš si, čím chceš daný soubor (s touto koncovkou, u tebe nejspíš .jpg) otevřít…dle tvé zasvědcené otázky soudím, že se ptáš spíš v jakém programu to otevřít, než že chceš cokoliv na fotce měnit..ono už samotné scanování fotek kvalitu podstatně zhorší, takže na nějaká umělecká fota, to nevypadá…pokud si je chceš jen prohlížet je na to spousta programů…ale malování není jeden z nich…pokud máš office, tak jeho součástí je Microsof office picture manager…nebo bývá součástí win obyčejný Windows live photo gallery…bohužel do tvého PC nevidím, netuším, co máš za prohlížeč obrázků máš nainstalované…
jinak na úpravu rastrových obrázků, což tvé fotky jsou, je třeba Adobe Photoshop, nebo Corel Photo paint, ale ty jsou placené…takže viz odpověď Emefej…ale na to ses asi neptala…

mariohlas

Nejdřív je třeba ty fotky najít, ale už to Vám asi moc nejde …
Moderní skenery kvalitu fotek VŮBEC NEZHORŠÍ (jak uvedl Funna).
Na další úpravu fotek (ořez, úprava kontrasu, jasu, barev. tónu, vpisování textů, jednoduchá retuš) se hodí třeba free IrfanView – divím se, že jej nikdo neuvedl. (to Emefej : Gimp je výborný pro časté používání, ale má tak složité ovládání, že se pro občasné používání nehodí.)

bolak

Koukám že cílíš svými odpověďmi na vyloženě aktuální otázky :)