magicm18

ZPOVĚDNÍ TAJEMSTVÍ

Vrah cloveka,ditete, se vyzpovida u kneze.Policie patra,nemuze treba najit dukazy.No a on vse vi, knez kteremu se vrah vyzpovidal.Vzhledem k tomu,ze knez slozil slib mlcenlivosti nerekne ,kdo je vrah.No a vrah muze mit dalsi obet.OTAZKA:Je to v poradku?jaky mate nazor?Diky.

Nejlepší odpověď
arygnoc

není to v pořádku.

v bibli se nikde nic o zpovědi a o zpovědním tajemství nic neříká (pokud se pletu, prosím, opravte mě).

je to výmysl cirkvi (z minulosti), aby se dověděla různé „tajemství“, pomocí kterých dokázala nejen s mocnými, ale i obyčejným lidem, manipulovat, tudíž přežitek.

o odpustcích ani nemluvím.

(víra nemá nic společného s cirkví)

Další odpovědi
annas

Zkuste si přečíst i další odpovědi v odkazu.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-u-nas-zpovedni-tajemstvi-chraneno-zakonem

baghira

Věřící člověk se nechodí ke zpovědi jen tak vypovídat, ale získat rozhřešení. A to mu kněz může dát třeba pod podmínkou, že se přizná. Nicméně to je vše, co může udělat. Prozrazení zpovědního tajemství (nebo jen naznačování) pro něho znamená automaticky exkomunikaci z církve.

Zpovědní tajemství respektuje i trestní zákoník:
§368 odst. 3: Oznamovací povinnost podle odstavce 1 nemá advokát nebo jeho zaměstnanec, který se dozví o spáchání trestného činu v souvislosti s výkonem advokacie nebo právní praxe. Oznamovací povinnost nemá také duchovní registrované církve a náboženské společnosti s oprávněním k výkonu zvláštních práv, dozví-li se o spáchání trestného činu v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství nebo v souvislosti s výkonem práva obdobného zpovědnímu tajemství.

Drap

Takhle to je dáno. Z morálního hlediska většiny lidí by to měl kněz oznámit, na druhé straně musíme chápat věřící, že zpovědní tajemství je nedotknutelné. A vrazi většinou ke zpovědi nechodívají.

Deli

Není to v pořádku.
Ovšem představte si, že by to bylo jinak – kněz neměl slib mlčenlivosti. Pak by se ten vrah k němu vyzpovídat vůbec nešel! Takže ono je to vlastně úplně jedno…

ReHu

Kněz nemusí označit či oznámit pachatele přímo, ale může naznačit vodítko apod.
Všude se najdou nějaké menší či větší důkazy.
Druhá věc je obhajoba.
To už je na právnických kličkách.