Hanah

Zohlednění požadavků na opravu společné části domu společenstvím SBV je možné?

Nájemníci SVB /byt poškozen dehtací komínem jiného nájemníka/od ledna do března prodlužovali svými požadavky na provedení prací po vyvložkování komínu celkové dokončení.Pro­dloužené práce se odrazili ve vyšší platbě,kterou má uhradit nájemník-topič.
Doplňuji:
Poškozený nájemník SVB //s dehtací na stěnách v bytě/požadoval vložkování komínu dle požadavků soud.znalce ing.Jiříka=pro­dlužování prací=vyšší fin.náklady k úhradě nájemníka,jemuž komínový průduch patří,taktéž člen SVB.

Nejlepší odpověď
standa

Tak teď vám Hanah fakt nerozumím …

Prosím o objasnění těchto pojmů:

  1. nájemníci SVB ?
  2. jiný nájemník ?
  3. požadavky na provedení prací ?
  4. nájemník-topič ?
  5. SBV = Společenství Vlastníků Bytů ?

A otázka pak bude znít jak ?

btw.
V níže uvedených zdrojích odkazuji na související otázky:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/oprava-spolecne-casti-domu-uhrada-fin-nakladu-clenem-byt-jednotky

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakou-cast-musime-uhradit-pri-zpusobene-skode-a-zavade-na-spol-c-svb

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-nutne-pri-rychlem-reseni-opravy-spolecne-c-svb-volat-shromazdeni-svb

Doplňuji:
2. část odpovědi (reakce na doplnění tazatele)

Z celého příběhu vyplývá docela zásadní NEPOCHOPENÍ jednotlivých rolí a jejich povinností a odpovědností…

Nájemníkovi nemůže vzniknout škoda tohoto typu.

Jedná se o škodu nikoli na bytové jednotce, ale na SPOLEČNÝCH prostorách, do kterých komínové průduchy patří…a je úplně jedno, že se jedná o průduch, který je technicky spojen s konkrétním bytem *)

Z výše uvedeného důvodu, pak škoda nevznikla ani majiteli bytu (členu SVJ).

Tato škoda vznikla právnické osobě, kterou je Společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ).

A ještě poznámka k vašemu sdělení :„…nájemníka,jemuž komínový průduch patří,taktéž ČLEN SVJ.“

Členem SVJ může být pouze VLASTNÍK bytové jednotky v daném domě, nikoli nájemník !!!

*)
Stejný princip je použit například u balkonů, na které se vstupuje z jednotlivých bytů. Je to docela překvapivé, ale ani tyto balkony nejsou součástí bytů, ale patří do SPOLEČNÝCH prostor domu a náklady na případné opravy musí být hrazeny ze společného fondu oprav.

Ten samý princip by měl být použit i u výměny oken v bytech, protože okna nejsou součástí bytu, ale DOMU…

Atd…, kontroverzních příkladů je docela dost.