ahojte9

Zobrazení v rovině

Máme danou polokružnici a uvnitř ní bod X. Mám sestrojit úsečku jejíž krajní body leží na polokružnici a bod X je jejím středem. Má se to řešit pomocí zobrazení. Pomůže mi někdo?

Odpovědi
Blizna

Tak především polokřužnice je jen křivka, nikoli část roviny, takže máte nejspíš polokruh nebo teda líp řečeno kruhovou úšeč (i výseč, když se to vezme kolem a kolem). No když si nakreslím tu půlkružnici. A ten počáteční a konečný bod spojíš pravítkem, tak máš tu část roviny. Fajne. Ze středu týhle úsečky udělej kolmici. Tam, kde ti protne polokružnici, je další bod, třeba X.
No a teď třeba pomocí stejnohlehlosti okolo tý kolmice vzniká, to co potřebuješ.
Jop, a určitě to není jediný řešený.
(Omlouvám se za chyby a vyjadřování, jsem unavenej. ;))