Pavlas

Znovuvstupní rychlost

Chtěl bych si ujasnit, co přesně znamená pojem znovuvstupní rychlost. Vím jen, že je to rychlost tělesa větší než Ma 25, proč se ale zde používá pojem znovuvstupní? Dále bych se chtěl zeptat, v jakém prostředí se pro výpočet Machova čísla uvažuje rychlost zvuku.
Doplňuji:
V urchlení na znovuvstupní rychlost sehrává svoji roli i gravitace, v případě letu kosmických lodí? Není možné dosáhnout rychlosti >Ma 23 i v naší zemské atmosféře?

Nejlepší odpověď
anonym

Vezmu to od ´konce´:
Mach – jde o ´koeficient´ vztažený k rychlosti zvuku v daném prostředí – tedy v tom (témže) prostředí, v němž se pohybuje těleso, jehož rychlost chceme v Mach určit.
Znovuvstupní – k urychlení nad Mach cca 23 (1. kosmická) dochází mimo atmosféru, kde se zvuk nešíří (tedy Mach nelze určit), určuje se až po znovuvstoupení do atmosféry.
Doplňuji:

  1. ano, gravitace v urychlování svou roli hraje
  2. domnívám se, že je možné dosáhnout rychlosti > Mach 23 i v atmosféře – ale jednak – proč? a jednak to sebou nese problémy s aerodynamikou a přehříváním povrchu tělesa

Pavlas

Mockrát všem děkuji za odpovědi, dozvěděl jsem se zajímavé věci, děkuji za srozumitelné vysvětlení. Ad mowla, doplněk: Na dosažení rychlosti >Ma 23 v atmosféře jsem se ptal spíše jen ze zvědavosti, děkuji za objasnění.

arygnoc

je to rýchlosť, ktorou vstupuje kozmické teleso do atmosféry Zeme, pričom je táto rýchlosť vyššia ako 25 Mach.

je to hraničná rýchlosť, kedy už sonda/družica/pris­távací modul/návratový modul potrebuje tepelný štít.

ad mowla:

veľmi sa mi páči, ako jednoducho ste vysvetlili, prečo sa nedá Mach mimo atmosféru určiť.

Skutočnosť je ale trošku iná, rýchlosť v Machoch sa dá určiť (dôvody určite poznáte), ale práve stanovením tzv. vstupnej rýchlosti (dohodou) sa od toho upustilo, pretože tie čísla by boli zbytočné veľké a zavádzajúce (a nepraktické pri výpočtoch/pre­počtoch, nehovoriac o meracích zariadeniach).

už iba pre tých, ktorých by to zaujímalo:

  • 1. kozmická rýchlosť = Ma 22,82 (vo vzduchu pri morskej hladine)
  • jednotka Mach je pomenovaná po českom fyzikovi Ernstovi Machovi

arygnoc

po doplnení otázky:

je to možné.

ako som spomínal v prvej odpovedi, tých 25 Mach je hraničná rýchlosť pre potrebu tepelných štítov (záleží ale samozrejme i od konštrukcie toho ktorého návratového systému, niekedy sa do M 25 využívajú i aerodynamické vlastnosti vracajúcej sa sondy/modulu).