Kiklopofoun

Ohrožuje-li zničená budova obyvatele, je obec povinna nějak zajistit bezpečí svých občanů i ostatních kolemjdoucích?

U nás na menší obci je podél hlavní cesty bývalý statek. Dnes je v dezolátním stavu a patří obci. Mnohokrát se stalo, že kusy plechové střechy se sbalili naštěstí na dvůr této ruiny a ne na cestu. Je obec povinna nějak zajistit bezpečí pro občany i ostatní kolem procházející nebo projíždějící? Jsme v právu? Předem děkuji

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ano, vlastník budovy je odpovědný za případnou škodu. Obraťte se na stavební úřad obce s rozšířenou působností, kde podejte stížnost na život ohrožující stav budovy. tavební úřa následně vyzve vlastníka k odstranění vad. Při nerespektování může uložit pokuty a to opakovaně, případně nařídí odstranění stavby.