Znáte z doslechu či používáte některé z těchto lidových názvů pro smrtelně jedovatou rostlinu zvanou Rulík zlomocný?

Beladona, blázníček, bláznivá čerešňa, bláznivá třešně, bláznivý lilek, bláznový lilek, černé divoké višně, černé třešně, černé višně, čertova čerešeň, čertova třešeň, čertův blázníček, hadí hrozinky, hadí střešně, krásavica, lesný lulok, lilek, lilek pošetilý, lolek, lulák, lulčí, lulek, lulík, lulkové korenie, lulkový koreň, lulok, nadragule, nemnica, němnice, nimnica, psinky, psí třešně, rozpuka, šalamoun, šalamounek, toten, vlčá jahoda, vlčí jahodník, vlčí třešně, vlčia čerešňa, vlčia jahoda, vlčie oko, zlá jahoda, zlatá kráska, oči krásné paní.

Více ve zdroji: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rul%C3%ADk_zlo­mocn%C3%BD

Abych to uvedl na pravou míru, tak neznám ani jedno.

Zlá jahoda se mi však asi nejlépe zapamatuje. ;D

Co se zapamatuje nejlépe vám? Inspiraci můžete čerpat i z fotky, který Rulík ukazuje.

Obr.: https://pixaba­y.com/cs/rul%­C3%ADk-cherry-rostlin-p%C5%99%C3%ADrody-3844/

Nejlepší odpověď
annas

Uvedené názvy neznám. Takže uvedu původ tohoto pojmenování. a jeho moc.

rulík – atropa – ‘druh byliny s jedovatými bobulemi’. Nář. (moravsky ) lulík, slovensky . l’ulok . V č.eštině u jména tohoto druhu disimilace lul- > rul-.

Stejný základ jako lilek
lilek ‘bylina příbuzná bramboru’. Stč. ’ulek.Přes střhn.lullich ,lulch z lat.lōlium,jež označovalo různé užitkové ,ale i jedovaté byliny (viz i  :rulík)

V. Machek_ Etymologický slovník

Rulík patří mezi nejsilnější psychotropní rostliny Starého světa. Jeho jedovaté složky -v tomto případě hyoscyamin a atropin – způsobují zpočátku stavy vzrušení, které se projevují výřečností a euforickými záchvaty. Při větší dávce však tyto stavy přecházejí do manických záchvatů provázených halucinacemi a nevolností, které pak ustupují hlubokému spánku.

Rulík se většinou přidával do různých lektvarů a mastí, které připravovali ve středověké Evropě čarodějnice a mágové. »Čarodějnice« si údajně vtíraly masti z rulíku do kůže nebo do pochvy, aby se pak mohly dostat na koštěti na čarodějnický sabat. Spojení čarodějnice a koštěte se vyskytuje od dávných dob v mnoha lidových pověrách, používání násady od koštěte či tyče mělo ale s největší pravděpodobností jiný důvod. Násada se totiž potřela mastí a třením o citlivou vaginální sliznici se rychleji vstřebávala do těla. »Čarodějnice« se pak spíš poddávala sexuálním fantaziím a halucinacím. Tření tyče však vypadalo jako jízda koňmo, což byla typická představa o čarodějnických sletech na sabat.

Největší oblibu i význam měl rulík právě ve středověku, jeho stopy však sahají až do antických mýtů a bájí, ve kterých se rulík pančoval do vína při divokých oslavách boha úrody a plodnosti Dionýsa.

Ve středověku se stal v rukou čarodějnic mocným nástrojem, využívali jej ale i vojáci. V 11. století tak například porazili Skotové vojsko norského krále Canuta tím, že do tábora Norů poslali potraviny otrávené rulíkem. K poněkud méně tajemným a zlověstným účelům užívaly rulík vznešené italské dámy. Po kapkách usrkávaly šťávu z rulíku, protože věřily, že zasněný a omámený pohled s rozšířenými zorničkami je známkou okouzlující krásy.

Druhové jméno rulíku belladonna znamená v italštině »půvabná paní« a Carl Linné jej rulíku přiřadil právě pro jeho využívání italskými paničkami."

http://www.sa­lix.cz/rs/view­.php?cisloclan­ku=2005020204

Zlomocný – měl zlou moc nad člověkem svou jedovatostí atd.

Další odpovědi
Anemone

To co tady jmenuješ, jsou lidové názvy. V každé vesnici některá teta vymyslela jiný.
Správný je jen botanický název Atropa bella-donna a nebo česky Rulík zlomocný.
Klidně si mu říkej třeba ďáblova bota, jde jen o to, že nikdo nepochopí o čem mluvíš. 🙂

TrpaslikLuc

Ani jedno jsem nikdy neslyšela

456jkl@post.

Spise reaguji na jednu z odpovedi: nejdrive se ptam: co bylo drive koste nebo carodejnice? Tedy presneji nasada na koste? Jsou carodejnice k nalezeni nejvice mezi uklizeckami? Byla jedna z prvnich uklizecek snehurka? Nebo popelka? Najdete prvni uklizecku a najdete prvni carodejnici …

cochee

Neznám a nepoužívám, pro mě to je rulík. Ostatně jsem se s ním v přírodě ještě nesetkal, na rozdíl od vraního oka.