annas

Znáte význam slova zábole? Co znamená a kde se užívá? Uvedu příklad: Koupil dřevo ze zábole u domu.

Různé dohady o významu slova jsou uvedené na netu jen na jedné stránce… Slovo jsem nikdy neslyšela. Protože mě zajímá etymologie, ptala jsem se v jazykových ústavech v Praze a v Brně. Bez výsledku. Pracovnice jednoho z těchto ústavů mně doporučila, abych se pokusila zjistit, zda se někdo s tímto výrazem setkal, případně v které oblasti.
Děkuji.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Damiana

Jiná odpověď

Neslyšela jsem, ale našla jsem na netu toto, vypadá to rozumně. 🙂

Právě jsme se dvěma moc milými odborníky luštili význam názvu Hakaberna, ale s tou zábolí je už nemám chuť otravovat. Napadá mě, že v té argumentaci – a ohajoba jejich, že Honěk a Novotná dříví z obecního lesa neměli. O tom nastala živá debata, Honěk a Novotná doznávají, že dříví od dřevaře Grima koupili – ale ze zábole od jeho stavení – debata nevedla k žádnému přesvědčivému výsledku – jako by šlo o něco méně kvalitního, odstrčeného … třeba zábole má něco společného se zapomenutím, zábola. Třeba se tak říkalo nějakému kusu zastrčeného pozemku, koutu…

Další odpovědi
vagra

Ne

Ve Slezsku, jsem se s tímto slovem nesetkal.

hanulka11

Ne

Doplňuji:
neznám a neslyšela jsem – našla jsem toto- mohlo by to znamenat hromadu /skládku/dřeva

http://www.on­tola.com/cs/za­bole-nevite-co-znamena

Pájo

Jiná odpověď

Doplňuji:
Když si vzpomenu, jak prababička řadu slov (díky nářečí) komolila, napadá mne v téhle souvislosti spojitost (nepodložená!) s pozemkovou reformou v devatenactém roce (1919)… tedy že se jedná o záborový zákon… (za předpokladu, že je text z doby po ní).

zábor … zábol´
tedy dřevo ze záboru (zabraného lesa)

Drap

Ne

Doplňuji:
Nikdy jsem takové slovo neslyšel, ani se s ním nesetkal. Pokud se ti v budoucnu podaří něco zjistit, dej nám prosím vědět

quentos

Ne

Slyším poprvé; v SSJČ uvedeno není, možná jde o zastaralý výraz

Lilix

Jiná odpověď

dudu

Ne

Slovo neznám.

anonym

Ja jsem tu chtela byt ( alespon jednou ) za nejchytrejsi .. zkousela jsme v prekladaci, jestli to slovo, nebo podobne nepochazi z nemciny, nebo polstiny , ale nic.. ☹ -iv-

annas

Ad Lilix, nemůžete prosím doplnit, proč jiná odpověď? Děkuji.

annas

Hanulko, o tom vím. Ale v obou ústavech jazykovědci vyslovili o uvedených významech pochybnost, proto pátrám dál. V etymologickém slovníku není slovo zaznamenané, ve slovníku nespisovné češtiny také ne. Nářeční slovník mám jen hanácký. Některé nářeční slovníky jsou sice na internetu, ale obsah není vyčerpávající. Rovněž neznám způsob vyhledávání slov v etymologickém ústavu, ale pracovnice mně sdělila, že kvůli přesnosti potřebuji znát víc.

annas

Damiano, děkuji. Uvažuji podobně. Jenže jsou to jen dohady, proto jsem volala i do etymologického ústavu. Ani oni nevědí přesně, jak jsem uvedla ve své otázce. Třeba někdy sehraje roli náhoda a význam se objeví. Ještě vyzkouším jednu možnost.