annas

Znáte význam a původ jadrného českého přirovnání „jsi v p.deli jako vládní vojsko v Itálii“?

Kdy asi toto úsloví vzniklo? Co bylo vládní vojsko?

Omlouvám se za vulgární vyjádření, ale jinak by nevyznělo.

Nejlepší odpověď
quentos

vzniklo za 2. světové války, resp. po ní. O původu se lze dočíst ve Wikipedii – viz odkaz, sekce „Vládní vojsko v Itálii“:

jednotky nasazené Němci v Itálii ztratily 25 mužů a dalších 800 jich „přeběhlo“ na druhou stranu. Pak se nelze divit, že vládní vojsko bylo brzy … tam, kam slunce nesvítí, ovšem s výjimkou lidí opalujících se v poloze na břiše.

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Vl%C3%A1d­n%C3%AD_vojsko#Vl­.C3.A1dn.C3.AD_voj­sko_v_It.C3.A1lii

Další odpovědi
vagra

Toto protektorátní vojsko mělo stejné přilby jako česká armáda.
A i vojáci, kteří ve vládním vojsku sloužili, se domnívali, že v závěru války, až dojde k finálnímu vystoupení proti okupantům, mohou být platní právě proto, že mají uniformu a výzbroj, byť nedokonalou.
Jinak v praxi bylo vládní vojsko využíváno spíš symbolicky ke střežení železničních tratí, na bramborových brigádách, při protipovodňových protiopatřeních, když šly ledy apod.
V letech 1943 a 1944 se pokoušela decimovaná, rozbitá Obrana národa znovu postavit na nohy. Pod vedením generála Nováka tehdy přišli s novou koncepcí orientovat se na finální vystoupení v závěru války a na uniformované české sbory, jako byli četníci, policisté, železničáři, tramvajáci, hasiči a vládní vojsko.
Němci jako okupanti tuto armádu budovali ze dvou pragmatických důvodů. Jeden byl, aby vytvářeli na počátku období 1939, 1940 před světem zdání určité autonomie protektorátu – mají armádu, prezidenta, ministra atd.
A na druhé straně potřebovali početnou obec rotmistrů a déle sloužících poddůstojníků někde zaměstnat, aby nevznikal další rezervoár pro odboj. Proto bylo asi 7.000 mužů dekretem povoláno do vojska, zatímco pro ostatní se hledalo uplatnění v civilním zaměstnání.
Když se nacisté dozvěděli konkrétnější plán těchto odbojových složek (Novák byl zatčen a s ním další a další lidé), Karl Hermann Frank se rozhodl většinu vládního vojska poslat ke strážní službě do severní Itálie. A to přestože podle zakládajících předpisů nemělo být vládní vojsko nikdy použito mimo území protektorátu.
Tehdejší velitel vládního vojska generál Jaroslav Eminger orodoval a bojoval proti tomu, aby vládní vojsko bylo odsunuto do Itálie, ale to už jeho názory nacisté nebrali v potaz.
Doplňuji:
Už kolem 12. června, když se jen trochu zorientovali v prostoru Turín, Milán, v severních částech, kde bylo silné partyzánské hnutí, začalo docházet doslova k masovým dezercím. Takže v krátké době z 5.000 mužů, kteří tam byli odsunuti, jich 800 uteklo k partyzánům.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:DH4O5kL44toJ:­www.ct24.cz/tex­tove-prepisy/historie-cs-eu/68783-obrana-naroda/+platn%C3%A9+ja­ko+vl%C3%A1dn%C3%AD+voj­sko+v+It%C3%A1li­i,&cd=11&hl=cs&ct=clnk&g­l=cz