annas

Znáte věčně milovaného Káju Maříka?

25. 7. se narodila Marie Wagnerová, autorka nesmrtelného Káji z hájovny. Knihu psala pod pseudonymem Felix Háj.

Tato kniha byla za socialismu pro svůj katolický ráz nepřijatelná, ale počátkem 90. let se vrátila a ukázalo, že lidé na Káju nezapomněli. Známé jsou některé Kájovy hlášky podobně jako ze Švejka. Kdo knihu četl, určitě si vzpomene, že dobré jídlo padá „až do ledvin“ a k oblíbeným Kájovým pokrmům patřily rozpíčky.

Já jsem tuto knihu milovala, četla jsem ji nejen v dětství, ale pro uklidnění i v dospělosti. I když je příběh možná trochu naivní, ale krásné přírodní prostředí brdských lesů a úsměvné příhody pravdomluvného chlapce umožňovaly zapomenout na svět kolem.

Vzpomínám si, že když jsem se podrobila operaci slepého střeva, rodiče mně do nemocnice přinesli tuto knihu. Ale lékaři mně ji zakázali číst, když viděli, jak jsem se smála – prý bych si kvůli stehům mohla ublížit.

Zaujala vás tato kniha? Četli jste ji?

Nejlepší odpověď
kropitko

Četla jsem ji pouze jednou a na popud svého otce,který si myslel,že mě kniha zaujme,ale bylo to v době,kdy mi bylo sedmnáct a zřejmě jsem měla úplně jiné zájmy…:-D
Takže jediné co mi utkvělo v paměti je,že měl psa,tuším Péťu,že nechtěl chodit do školy a chtěl být radši v lese. Takže nic moc ☹

Další odpovědi
dudu

Na tuto knihu často vzpomínala již moje maminka. Po revoluci jsem si se zájmem přečetl její obnovené vydání a rád souhlasím s Vaším názorem. Je to takové pohlazení na duši a s Kájou Maříkem by se měla seznámit i současná mladá generace, zejména dívek. Obávám se však, že dnešní mládež bohužel vzhlíží k jiným idolům a upřednostňuje zcela odlišné hodnoty.

quentos

jako malý kluk jsem přečetl prvních pět dílů, byly pěkné, leč se mi nějak „zajedl“ … čeho je moc, toho je příliš ;{))> na radu maminky jsem si oficiálně před návratem k posledním dvěma dal rok pauzu, ale už jsem sek němu nikdy nevrátil.

martina1

Přiznám se,že Káju Maříka jsem nečetla:-)Mám jiné záliby než četbu,takže jsem začala u Starých pověstí českých a skončila u Babičky.U ma­turity mě zachránilo,že mnoho knih je zfilmovaných a někdo vymyslel Čtenářský deník v kostce:-)Snad to tu maturanti nečtou:-)

anonym

Doma jsme ji nemeli,ale pujcit si ji nebyl problem,ja ji necetla,priznam se ,ja coby pubertak mela v oblibe jine knihy napr:Vademekum pro..Jerzy Wittlin,Molocha od Svejdy a v te dobe velmi popularni Paral.Kaja muj typ nebyl.

Michal

Ano,četl jsem ji.Mnohdy si na ni vzpomenu a na hlášky malého Káji také.

Kajra

Četla a byla skvělá, nejlepší ale je, že mi Kája Mařík chodí po dvoře. Je to kamarád mého muže a opravdu se tak jmenuje.

iwetax

neznám