annas

Znáte původ a význam výrazů používaných v souvislosti s námořními neštěstími?

Zkratka SOS a siréna?
Doplňuji:
Dimitriji a Led, děkuji. Ještě k siréně jsme našla toto:

Siréna – podle Slovníku spisovného jazyka českého „zařízení vydávající pronikavý zvuk, táhlý nebo kolísavý, užívané k signálním účelům“ a jako další význam slovník uvádí: „svůdná, svádivá žena, svůdnice“. Na otázku, co mají krásné ženy a zařízení vydávající pronikavý zvuk společného, je jednoduchá odpověď. Mytologické dcery řeckého říčního boha Acheóla a Múzy tance Terpsichory jménem Sirény. Tyto sestry vynikaly krásným hlasem, byly na to patřičně pyšné, a tak se rozhodly soutěžit se samotnými Múzami. Jednak prohrály, jednak byly k tomu ještě potrestány na zjevu. Od té soutěže byly Sirény nahoře krásné ženy a dole ptáci. Z hanby se pak přestěhovaly na ostrov nedaleko Skylly a Charibdy, kde svou krásou a svým pronikavým zpěvem lákaly námořníky na břeh. Když se jim to podařilo, a podařilo se jim to skoro vždycky, plavce zardousily a vysály mu krev. Ubránili se jim jen Argunati a pak také Odysseus.

ČR Regina

Nejlepší odpověď
Dmitrij

quentosi,v téhle knížce asi měli pravdu:„In popular usage, SOS became associated with phrases such as "save our ship“ or „save our souls“. These were a later development, most likely used to help remember the correct letters (a backronym). As the SOS signal is a prosign, its respective letters have no inherent meaning per se, it was simply chosen due to it being easy to remember."

Zdroj: http://en.wiki­pedia.org/wiki/SOS

Další odpovědi
led

Dmitrijův odkaz pro neznalé angličtiny :
SOS se běžně používá ve volání o pomoc v mezinárodní Morseové abecedě. Znamení o pomoc (· · · — — — · · ·) . Tento nouzový signál nejprve přijala německá vláda 1. dubnu 1905, a stal se celosvětovým standardem v rámci druhé Mezinárodní úmluvy radiotelefonii , která byla podepsána dne 3.11.1906 a nabyla účinnosti dnem 1. července 1908. SOS zůstal námořních rádiových nouzových signálech až do roku 1999 , kdy byl nahrazen Globálním námořním tísňovým bezpečnostním systémem.
Skratka spojena s věty jako " zachránit naši loď „nebo“ zachránit naše duše ", byly s největší pravděpodobností použity na pomoc pamatovat si správné písmena ( backronym).

quentos

„save our souls“ – spaste naše duše.

Dostala mě ovšem příručka „Rozum do kapsy“ vydaná ještě za komančů, která tvrdila, že tato tři písmena „nejsou zkratkou žádné věty“ a že „kombinace písmen byla vybrána pro jednoduchou zapamatovatelnost“. Že se za ty lži nestyděli.
Doplňuji:
Tak to tedy čumím.

Terryle

SOS už je dneska myslím poněkud zastaralé. Každopádně myslím, že vzniklo především kvůli jasné rozpoznatelnosti a zapamatovatelnosti v morseovce (…---…).
Dneska už se, jak v námořnictví, tak v letectví, používá výraz MAYDAY. Učebnice pilota praví, že by se MAYDAY mělo zopakovat třikrát za sebou, asi aby nedošlo k přeslechnutí nebo k nějakému omylu. Výraz vymyslel jistý radiotelegrafista na jednom londýnském letišti – chtěli něco jednoznačného, co si každý zapamatuje a bude to srozumitelné a jasné. MAYDAY je zhruba fonetický přepis francouzského nářečního „m'aider“ – pomoz mi.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­yday#Historie

Gwen

Ne. Co znamená AHOJ?

Michal

Mezinárodní volá-
ní volání o pomoc. Jsme v nouzi,pomozte naší lodi ap.O Sirénách je tu napsáno dost.V terminologii volání o pomoc je to zvukové (nebo světelné znamení)označení místa,kde se loď nachází.V době techniky a
rozvoje radarů je tento signál zastaralý,ne však zapomenutý.

Led mne ohromila-mile.