annas

Znáte původ a význam úsloví „Stojí jako Turek na Karlově mostě?“

Včera jsem zaslechla v jednom TV pořadu. Nikdo z dotázaných nevěděl. Já rovněž ne.

Nejlepší odpověď
fcoop

Brokoff tady ztvárnil Turka jako názorné varování před tureckým nebezpečím a jako upozornění, že je třeba stále aktivně přispívat na boj proti Turkům. Proto až do počátku 19. století byla v podstavci sousoší umístěna kovová pokladnička na finanční příspěvky. Postava Turka je do jisté míry karikaturou: ležérně opřen, s odulou tváří a vystrčeným břichem budí dojem pupkáče, kterého nedokáže nic přivést z míry. Čeština vděčí tomuto sousoší za jedno okřídlené rčení: Když se kdokoli postaví takovým způsobem, pak stojí „jako Turek na pražském mostě.“ V širší souvislosti lze toto rčení nahradit jiným: „Sedí si jako paša.“

http://www.roz­hlas.cz/toulky/vy­sila_praha/_zpra­va/514-schuzka-byl-to-takovy-klidny-tichy-muz--167387

Další odpovědi
anonym

Tazatelka zřejmě píše o pořadu O češtině, který běží každou sobotu na ČT2, v 18.15 hod.
Tam význam dostatečně vysvětlili jako metaforu povýšeného, nabubřelého, pohrdavého a namyšleného výrazu. Pravdou je, že patří mezi méně se vyskytující a používaná úsloví.
Na relevantních serverech o významech českých úsloví se též vyskytuje, stejně jako mnohá další.