Kelt

Znáte pravý význam nějakého jména nějaké osoby?

Konkrétně mám na mysli slovo hodža. Milan Hodža byl předsedou vlády v ČSR v předmnichovské republice, dále hodža je .. označení kmenové šamanky j(James Rollins – Písečná bouře, Enver Hodža byl vedoucím představitelem Albánie, a hodža také je muslimský kněz, nebo vzdělanec.
Je zajímavé, že slovo arabského původu se objevuje jako české příjmení.
Zná někdo něco podobného? Děkujil

Nejlepší odpověď
annas

Podobnou otázku na německá příjmení jste vložil.

Na původ příjmení Hodža poskytnou přesné informace etymologciké slovníky, případě literatura o možném původu příjmení. Výpůjček z cizích jazyků je v češtině hodně, nejen u příjmení. V České republice najdeme rodná jména různého původu, zvláště slovanského, hebrejského, řeckého, latinského a germánského. neuvádím plvod tyoppických českých, jak jsem napsala u minulé otázky.

Hodža – v jiných jazycích, tedy i v albánštiněm, Hoxha – příjmení tureckého původu ve významu kněz učitel, který šíří světlo, záři,.. Rozšířilo se i do dalších zemí.

Na Slovensku původ příjmení Hodža vysvětluje etymolog Ján Kulik takto: Hodža = mohamedánsky kňaz. Prevzaté z tur. hoca (hodža) = kňaz, učiteľ, titul moslimov s vyšším postavením (duchovných, vzdelancov).

Protože arabština měla styčné body s hebrejštiny, které znají jen jazykovědci a etymologové, uvedenu jedno příjmení,

Příjmení i jméno Eliáš , v novějším biblickém překladu i Elijáš, je hebrejského původu (z hebr. Elijáhú) a vykládá se jako „můj pán je bůh“."

„Příjmení Sulejman – Sulejmanová ← příjmení tureckého původu (turecky Süleyman = arabská podoba jména Šalamoun)“!

D. Moldanová:: Naše příjmení, F. Š, Kott: Česko-německý slovjník.

Další odpovědi
isteron

Milan Hodža bol slovenskej národnosti. Narodil sa v dedine Sučany, pri Váhu neďaleko Martina.
Traduje sa, že aj priezvisko Labuda, herec Marian, pochádza z Turecka. Keď bol v Turecku na dovolenke, tak sa mu starí domáci prihovárali, lebo sa veľmi podobal starším Turkom v jeho veku.

Agneta

Existoval i jistý herec Marvan :D
Doplňuji:
a těch je v Orientu hodně:D

klumprt

Ptáš se na Hodžu? Nebo na jakékoli jméno?

Hodža nevím, ale Jakub znamená „ten, který se drží za patu,“ neboli druhorozený.

annas

Marvan, val. a laš. ‚buchta, hlupák‘, Kott VI, s. 936, Bartoš, Dial. slov., s. 192.
Homonymní slovenské slovo marvan ‚mramor‘, Kálal, Slov., s. 324, je přejato z maďarského márvány ‚mramor‘, Brábek s. 511, a to z lat. marmor.„

Labuda – příjmení odvozené od podstatného jména labuť. Toto slovo je všeslovanské, i když "v praslovanštině tvar *olbǫdь, *elbǫdь. má nejblíže k sthn. albiz, elbiz, staroislandskému elptr, ǫlpt tv.l,. Východiskem je ie. *albh- ‘bílý’, které je ještě např. v lat. albus“

J. Rejzek_ Etymologický slovník