annas

Znáte pojmy kadidlová stezka, myrha a balzám?

Souvisí nějak tyto pojmy?

Nejlepší odpověď
vagra

Kadidlová stezka (či Kadidlová cesta, hebr. דרך הבשמים) je jednou z starověkých cest, které sloužily zejména Nabatejcům k transportu zboží z Asie do Evropy. Většinu zboží tvořilo koření, parfémy, sůl (ve starověku měla velmi vysokou cenu kvůli její schopnosti konzervovat jídlo) a také asfalt, který sloužil k utěsňování lodí, a kadidlo, po kterém stezka dostala své jméno.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­didlov%C3%A1_s­tezka

Další odpovědi
1popelka1

Kadidlová stezka vedla přes Sábu a Mekku do Hegry. V Petře se kadidlová stezka rozvětvovala do různých směrů: na sever do Damašku přes Antiochii na západ k důležitému přístavu Gaze a přes Sinajský poloostrov do Egypta.
Zboží po této stezce převážel nomádský kmen Nabatejci – měli monopol na obchod s nejžádanějším a nejdražším zbožím antiky: kadidlem, myrhou, balzámem a přírodním asfaltem.

Lidé měli rádi opojnou vůni, cenili si parfémů a vykuřovadel – směsí z kadidla, myrhy, balzámu skořice a aloe, tmavě hnědé a vonící smoly z masitých listů lilie.

Mekkánský balzám se získával z kůry 5 až 6 metrů vysokého keře a z rány pak odkapával balzám. Je hustý, medovitý, voskově žlutý až červenohnědý a silně voní.
Myrtha je také balzámová pryskyřice, polotekutá hmota, která se získává z naříznutého kmenu a větví myrtovníku. Ve starověku se myrha často zaměňovala s kadidlem, které se získává z kadidlokovníku.

Kadidlokovník je asi 6 metrů vysoký a roste v jižní Arábii – z větví vytéká mléčná šťáva. Používalo se především při vykuřování v chrámech, palácích, domech. Byl hodně ceněným artiklem.

http://www.kyr­pribehy.estran­ky.cz/clanky/za­vate-stopy-historie/kadidlova-stezka_-myrha-a-balzam

Michal

Tyto věci sloužily ke „konzervování“ zboží.