annas

Znáte pojem „Kupidova střela“? Odkud pochází? Platí podle vás citát, který jsem uvedla?

Četla jsem charatkeristiku Kupidovy střely ze 16. st. „Každý neduh uzdraviti lékařství může, dokonce vyléčeiti, avšak lásku žádné léky neuzdraví nikdá věky.“

Nejlepší odpověď
rynek878

neznám,ale našel jsem:

Kupidova střela není dílo původní; je silně závislá na cizích předlohách.9 No­vodobá literární historie cení na ní především to, že je výrazným stupněm k beletrizaci české prózy své doby a že usilovala přiblížit se lidovému čtenářskému publiku (mj. jazykově a slohově).10 To je jistě správné, ale lze určit i klady další. Už sám fakt výběru tématu a jeho začlenění do struktury českého písemnictví je fakt původní volby, stejně tak jako výběr příběhů, jejich množství, uspořádání atd., nemluvě o způsobu zpracování, pokud jde o jazykově slohovou stránku. Ta totiž nebyla řízena jen onou snahou o lidovost, ale i zřetelným impulsem předznamenávajícím české písemnictví barokní. V tom se Lomnický jevil jako literární i jazykový novátor.

více zde:

Zdroj: http://www.sou­vislosti.cz/101/stic­h.html

Další odpovědi
tom004

Doplním si vědomosti.Tře­ba,tady.

http://www.kos­mas.cz/knihy/101000/ku­pidova-strela-detinsky-rapek/

anonym

Kupidova střela není pojem, ale titul středověké publikace, z níž je vytržen citát, lacině podsouvající asociaci s Amorovým šípem, ač tomu tak není.
Pozn. k přesmyčkám v otázce raději v diskuzi, abychom nezatěžovali povrchní nahlížeče do rádobysenzačních otázek
P.S. Lásku vyléčí obvyklá cca 2letá lhůta,kdy vyprchá zamilovanost, pak už je to více uvědomělý sice citový vztah, ale s větším podílem porozumění, zodpovědnosti a oboustranné tolerance, mezi lidmi formulovaný obvykle pojmem „mít rád“.

vagra

Jedním ze známých mýtů je příběh Eróta /lat. Cupida /a Apollóna, který si z něj tropil posměšky ohledně jeho střelby ze zlatého luku.
Erót za to způsobil svou střelou, že se Apollón zamiloval do nymfy Dafné, dcery Ládóna, která však Apollónem opovrhovala.I to měl na svědomí Erót, který ji zasáhl pro změnu šípem, který lásku zabíjel…
…Erós přináší radost i žal, vládne nad vším a všude: vznáší se na zlatých křídlech ozbrojen lukem a šípy.
Koho zasáhne svou střelou, ten podlehne lásce. Erós je roztomilý i ukrutný, veselý i potměšilý, lidé po něm touží, opěvují ho i proklínají…

Vámi uvedený citát má stálou platnost.

Zdroj: zkráceno a upraveno z-http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Er%C3%B3s

anonym

Už tady byla několikrát řeč zdůrazňující větší pečlivost při formulaci otázek, které jsou více na ráně a nebýva tak ledabylé jako spontánní odpovědi.
Prosím o laskavou korekturu slůvek charakteristika a vyléčiti. Díky za jazykové puristy.

vagra

Pro Dr.Axla-
Jazykový purista, by se na těchto stránkách, dvěma překlepy vůbec nezabýval.
Vaši poznámku, bych spíš nazval hnidopišstvím.
Ty dva překlepy, které jiní uživatelé jistě pochopili, jste i vy správně opravil.
Myslím si, pokud jste zastáncem jazykového purizmu, musel byste jazykově vyčistit každou druhou otázku, nebo odpověď.
Nakonec i ve vaší názorové odpovědi, by se našla chyba. Přečtěte si ji, jestli tak jak je napsaná, dává smysl. 🙂
Neberte to jako kritiku, pouze jako suché konstatování skutečnosti.

Kerberus

Vagro, děkuji.

anonym

Pro vagra, škoda, žes neuvedl funkční link, také bych se rád podíval.

vagra

Zkopírováno-
Už tady byla několikrát řeč zdůrazňující větší pečlivost při formulaci otázek, které jsou více na ráně a nebýva tak ledabylé jako spontánní odpovědi.

Je v té větě překlep hodný opravy puristou?

anonym

No jasně, „nebývají“, vzniklo při opravě přeformulování, jehož dopad byl z jednotného čísla na množné.
Ještě bych mohl uvést 2 možná vysvětlení, jednak že mne překlepy tak rozrušily, že jsem z toho byl nervozní, roztržitý a tudíž nepozorný.
A pak ještě jedno spekulativní vysvětlení, že to byl záměr, čekající zda se někdo nachytá.
Ale hlavně, jak už jsem uváděl, diskuzi skoro nikdo nečte, kdežto Otázka je každému na očích a je jako grafický výkřik!
A jedna technická – dizkuze nemá náhled ani možnost opravy a také jsem formulace v diskuzi nikdy, právě z tohoto důvodu nekomentoval – na rozdíl od tebe.

vagra

HA.....HA…
HOWGH !......také licence

anonym

Ad vagra, to zase nesmíš brát doslova, pokud neznáte dlouhodobější souvislosti. My se tak s Kerberus pošťuchujem, a že jsem její příznivec, sis mohl přece přečíst už v mém poděkování při jubilea stříbra.
Jinak souhlasím, je tu tolik překlepů, že by se jeden uopravoval.
A ještě jeden zásadní rozdíl, u odpovědí se dá lecos tolerovat, ale otázky jsou jakoby palcový titulek, tak to víc praští do očí.
Ve formulaci své odpovědi jsem použil literární licenci, což je regulérní slohový prvek.
A na závěr, díky za všímavost a angažování v diskuzi, většina v poslední době ji dost ignoruje.

Kerberus

Dr.Axl jediné, co beru, je překlep vyléčiti. Za ten se omlouvám.

Jinak Kupidova střela je sousloví, má platnost jako celek, proto lze použít i označení pojem. Jinak pojem = slovo. V případě sousloví to neplatí.

Původní ustálené spojení pochází z římské antiky – Kupido neboli Amo.

Kupidovu střelu (čili Amorovům šíp) opravdu charakterizuje Šimon Ludmnický z Budče ve své satirické knize Kupidova střela tak, jak jsem uvedla. Amorova či Kupidova střela zasáhne a vzbudí lásku či touhu … Nejde tedy o charkateristiku knihy, ale význam původní Kupidovy střely…

Kerberus

Ještě u slova charakteristika jsem udělala překlep. Beru, neměl by být.

Kerberus

Zase moje nepozornost – Kupido neboli Amor.