kocickaaa

Znáte paragraf z roku 1989 na trest smrti?

Nejlepší odpověď
fcoop

Po roce 1990 (zákon č. 175/1990 Sb.) byl trest smrti zrušen. V roce 1991 byl také výslovně zakázán ústavně, v čl. 6 Listiny základních práv a svobod. Poslední poprava na území Česka byla vykonána 2. února 1989 a na území Slovenska 8. června 1989. Za dobu trvání Československa (bez období německé okupace) bylo k trestu smrti odsouzeno 1217 lidí (z toho 61 % za retribuční trestné činy, 21 % za politické trestné činy a 18 % za kriminální trestné činy). Kromě ústavněprávního zákazu se Česká republika zavázala k nepoužívání trestu smrti ratifikací Protokolu č. 6 k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod Rady Evropy v roce 1992.

Wiki

Další odpovědi
arygnoc

vražda, těžké ublížení na zdraví, sabotáž, podvracení republiky a mnoho jiných počas vyhlášení vyjímečného stavu nebo války.

to mimochodem platí i dnes.
takže trest smrti v podstatě existuje u nás dodnes (jako i ve většině států).