Znáte obec Rampuše na Liberecku? Nevíte původ jejího jména?

Nejlepší odpověď
annas

Nejde o omyl? Našla jsem obec u Liberku.

Obec Rampuše leží v Orlických horách a patří do sdružení obcí, kterých sídlo je na obecním úřadě Liberk. Rampuše je vzdálená od Liberka asi 2.5 km severovýchodně a 11 km od Rychnova nad Kněžnou. V roce 2010 v ní žilo s trvalým pobytem 14 lidí. Jinak obec obývají chalupáři a hlavně turisté, kteří využívají několik chalup k pronajmutí.

První zmínky o obci se datují rokem 1544. O vzniku názvu obce panují mezi pamětníky různé dohady. Jedni tvrdí, že vzniklo spojením slov „dělat uhlí" a „les" (německý překlad), jiný což připadá pravděpodobnější dokládají výkladem z historických slovníků, kde slovo „rampuše" znamená pivní půllitr. V prostřední části vesnice, nad místním rybníčkem se nachází její pomník, který je dílem akademického sochaře Michala Moravce z Hořic.

http://www.e-kniha.com/proc-rampepurda-rampepurdacka.html

Na Liberecku jsem takovou ohec nenašla.

Další odpovědi
Andělé

Hanulka i Annas to dobře napsaly a Annas má pravdu,že obec Rampuše nepochází z Liberecka,ale z obce Liberk.
Z Liberecka pocházím a tato obec k tomuto kraji nepatří…

hanulka11

Našla jsem toto

První zmínky o obci se datují rokem 1544. O vzniku názvu obce panují mezi pamětníky různé dohady. Jedni tvrdí, že vzniklo spojením slov „dělat uhlí“ a „les“ (německý překlad), jiný což připadá pravděpodobnější dokládají výkladem z historických slovníků, kde slovo „rampuše“ znamená pivní půllitr. Nejznámější a nejslavnější místní rodačkou byla služtička Kristýna zvaná Rampepurda z románu Karla Poláčka „Bylo nás pět“. Tato dívka se skutečně narodila a žila na Rampuši.

Zdroj: http://www.obec-liberk.cz/rampuse/