Zlatý

Znáte obec KROUNA ve východních Čechách? Jak se skloňuje?

Myslela jsem si, že klasicky podle vzoru ŽENA - ta Krouna, do Krouny, v Krouně. Ale v novinách jsem se setkala s takovým množstvím patvarů (v Krounách, v Krouni), že mě to značně zmátlo. Vygooglit správnej tvar jaksi dost dobře nejde a psát do jazykový poradny mám až jako poslední záchranu. Nejste třeba někdo z okolí a nevíte, jak to je? Předem dík velice!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Zajímal mě původ názvu, proto jsem se domnívala, že bude uvedený i správný tvar rodu. Ale nic. Jen to, že pojmenování obce Krouna i stejnojmenného potoka (Krounka) vznikl z německého grün. Žili zde němečtí osadníci..
Ve historických pramenech se uvádí ta Krouna. Prohledala jsem několik stránek, ale máte pravdu, že jméno obce se skloňuje někdy podle vzoru žena, dost často je nesklonné. (Pravidla připouštějí u jmen cizího původu jako úzus).

V internetových pravidlech se pojmenování obce uvádí jako pomnožné - Krouna ~ Krounách ~ Krounám ~ Krounami.
Krouno (rovněž uvedeno v Pravidlech) se pak skloňuje podle vzoru žena - 7. p. Krounou ~ 4. p. Krounu ~ mn. č. Krouny... Ale spíš bych řekla, že jde o příjmení než název obce, pak vzor předseda ...
Pravidla se nedodržují - ty Holice v Čechách x ta Holice u Olomouce, ta Olomouc - ten Olomouc - skloňuje se špatně. Jde o tradici a zvyklosti.

Další odpovědi:

Zlatý

Zlatý

Krouna ~ Krounách ~ Krounám ~ Krounami ~ Krouno ~ Krounou ~ Krounu ~ Krouny

Zdroj: www.pravidla.cz/hledej.php?qr= krouna

Zlatý

Jde o to, jestli to je ta Krouna nebo to jsou ta Krouna. Podobně jako Doubravice. Já říkám, jedu do (těch) Doubravic, jiný řekne, jedu do (té) Doubravice.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Cestování

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Cestování

Zlatý Drap 346
Zlatý annas 287
Zlatý hanulka11 223
Zlatý led 207
Zlatý gecco 172
Zlatý quentos 161
Zlatý marci1 144
Zlatý mosoj 115
Zlatý Lamalam 111
Stříbrný Agneta 77

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.