Avatar uživatele
annas

Znáte nejstarší hádanku na světě?

Víte čeho a koho se týká?
Doplňuji:
Podle antické báje vyluštil první hádanku král Oidipus, když chtěl osvobodit Théby od obludné Sfingy. Ta dávala hádanku kolemdoucím,. Kdo ji nevyluštil, padl jí za oběť.

Hádanka zněla – „Kdo chodí ráno po čtyřech, ve dne po dvou a večer po třech nohách, a když chodí po dvou, je obratnější a silnější, než když chodí po třech nebo po čtyřech?“

Oidipus odpověděl: „To je přece směšně lehké: člověk!
Jako dítě leze po čtyřech, v dospělosti chodí po dvou a ve stáří se opírá o hůl, jež mu je třetí nohou.“

Když Sfinga uslyšela správnou odpověď, zbledla a vrhla se ze skály do moře. Théby byly zachráněny.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 10Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, panenka, annas, quentos, Jahoda, vagra, pekynka, Drap, anonym, zjentek před 5031 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Odpověď sice neznám,ale nedávno,tady podobná hádanka byla.
Nejednalo se v ní o kočky,jako v té nejstarší,ale o počet nohou.
Hádanku jsem někde slyšel,ale na podrobnosti, kromě těch koček,si už nevzpomenu.
Pokud nejsem úplně vedle.
Doplňuji:
Já to tušil!

Upravil/a: vagra

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Jahoda

Nevím, zda to není blbost, co napíši, ale nemohu si pomoct a musím to napsat. Napadlo mě toto: „Co bylo dřív? Slepice, nebo vejce?“. Ale asi to je kravinka, co jsem sem napsala. 😁

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Miroslavst

Nejstarší hádanku sice neznám, ale za to znám nejstarší řemeslo :D Hádejte :D:D:D

Našel jsem toto:
Úloha zní takto: Bylo sedm domů a v každém z nich žilo sedm koček. Každá kočka zabila sedm myší a každá myš snědla sedm obilných klasů. na každém klasu se urodilo sedm náprstků zrna. Jaký je celkový počet těchto vyjmenovaných věcí?
viz odkaz: http://science­world.cz/mate­matika/perlic­ka-nejstarsi-matematicka-hadanka-na-svete-3592

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elektrikář

Je to ženská. Neví co chce a nedá pokoj dokud to nemá.
Doplňuji:
Už staří filozofové a kněží mněli problém kolik andělů se vejde na špičku jehly.Do dnes na nepřišli.

Upravil/a: elektrikář

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
FOG

It is Your baby or my neighbour's?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek