wendyX

Znáte nějaký účinný ‚fígl‘, jak potlačit škytavku- když vás náhle a nečekaně překvapí?

Jaký orgán v našem těle má vlastně tuto nepříjemnost ‚na svědomí‘? A je snad škytavka- kromě té negativní stránky- pro lidský organizmus i něčím přínosná?
Děkuji za rady- hlavně pak za ty opravdu ‚funkční‘ !

Nejlepší odpověď
briketka10

mě obvykle stačí, když na delší dobu zadržím dech,
nebo se napiju vody obráceně sklenkou, jakoby hlavou
dolů, ale škytavkou trpí i můj kocourek a to, když se
přežere, protože hltá velký sousta on si totiž myslí, že
mu to jidlo někdo sní, tak proto a pak je škytavka na
světě u lidí je tomu taky tak 😁
a přínosná není asi nikomu jen že se ostatní okolo
tomu, kdo ji má smějou a ten škytá čím dál víc asi
tak :))
Doplňuji:
http://www.me­sicnikzdravi.cz/200311/s­kytavka.htm

Další odpovědi
annas

Napít se vody přes příborov (neostrý) nůž. Osobně vyzkoušené stejně jako dýchání do igelitového pytlíku. Zabírá. I když škytavkou trpím jen občas.

Další rady v odkazu.
http://ostatni­.porad.cz/rychle-problemy/navod/jak-se-zbavit-skytavky.html

Doplňuji:
Ještě k doplnění otázky. Nečetla jsem ji celou.

Škytavka je souhrn tří jevů, křeče bránice, prudkého vdechu a současně uzávěru hlasivek. Škytání může být pouze krátkodobou záležitostí, která neznamená žádné zdravotní problémy, pokud víme, jak ji rychle odstranit. Může být ale projevem vážných problémů.

gecco

Jedná se o stahy (´křeče´) bránice – ovšem faktorů*), které je mohou vyvolat, je více…
😉
Je-li něčím přínosná? – pokud nebudu brát v úvahu škytavku jako varování, že je ´něco špatně´ (viz příčiny), přínosná není. Naopak – dlouhotrvající škytavka může být i nebezpečná.
A jak se jí zbavit? – osobně škytavkou netrpím, ale několikrát jsem byl svědkem, že pomohlo dýchání ´z pytlíku´ (vzduch s vysokým obsahem oxidu uhličitého zklidní organismus celkově)…
😉
___
*) http://www.ce­lostnimedicina­.cz/skytavka.htm

Jamajka

Mě vždy pomůže, když se co nejvíce nadechnu, dech zadržím a vypiju sklenku vody :)

marci1

Zhluboka dýchat, popř. se napít vody. Pro člověka přínosná není. 🙂
Již zodpovězené otázky na téma škytavky :
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C5%A1ky­tavka

dudu

Vzít si kostku cukru.

Tomík')

Já osobně zadržuji dech a pak se zhluboka nadechuji a je pryc.

anonym

Nestačí zadržet dech. Jukněte se na medicínské obrázky a pochopíte, že pořádně nafouklé plíce ji zastaví bez problémů. Pročež stačí pořádně napnout „měchy“ a začít tlačit jako na WC. (Obdobně jako při zpěvu – jen poněkud silněji.) Nakonec se snadno naučíte ovládat svou „škytavku“.

briketka10

Matesax

Hm to je jasný, že při zadržení dechu se
snad musí člověk pořádně nadechnout :))
ne

cochee

Nene, já jsem to při škytavce aplikoval právě naopak, zadržet dech při vydechnutí – to je právě v pajšlu málo kyslíku a za chvíli tam bude spousta céóčka, je to ekvivalent toho dýchání do pytlíku :) Ale matesaxova rada taky nemusí být marná, rozepnuté plíce tlačí na bránici mechanicky a tím může to utlumení taky nastat. Řekl bych, že na jednoho bude fungovat nadechnuté a na jiného vydechnuté zadržení dechu.