Avatar uživatele
bolak

Znáte nějakého rómského vědce?

Kepler: no, mně právě říkali kdysi ve fabrice, že mezi romskou populací je spousta vědců a umělců, i několik staletí zpátky do minulosti, jenže my bílí prej všechny důkazy o tom hned ztopíme, a v novinách o nich vycházej jen články, jak někoho okradli nebo znásilnili, ale že je jich spousta.. a já mu na to povídám: „jo, třeba takovej Leonardo da Mindži, ne?“

je jich teda spousta, ale nikoho vyjmenovat nedokázali, tak já se teda ptám, může někdo uvíst jména?

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, redy, briketka10, tforro, Kepler před 2739 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Ne neznám. I vysokoškoláků je v romské populaci ,přes věechnu snahu a podporu,velmi poskrovnu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Kolem Cikánů existuje určitý stereotyp, který ale není zcela pravdivý a existují i Romové – intelektuálové. Jak píše romský vědec Dr. Ian Hancock z Univerzity v Austinu v Texasu ve svém článku:

…Romové se [v literatuře] objevují poměrně často – avšak nikdy jako postavy, které jsou náhodou mimo jiné také Romové, ale protože jsou Romové a protože slouží konkrétnímu účelu. Obecně je tímto účelem ukázat je ve třech podobách: Cikán jako lhář a zloděj ať již vlastnictví anebo dětí (obzvláště) neromského původu, Cikánka jako čarodějnice nebo kouzelnice a Cikán či Cikánka jako romantické postavy.
http://www.ro­mea.cz/cz/zpra­vodajstvi/romo­ve-v-popularni-kulture-je-na-case-prestat-uzivat-motiv-stereotypniho-cikana-a-cikanky

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Nuk nuk

Osobně neznám asi žádného vědce (v pravém smyslu slova) – ani českého, ani romského, ani jiného (alespoň ne žijícího).
Vysokoškolsky vzdělaného Roma jsem jednoho kdysi potkala. Mezi Romy nemá tradičně vzdělání tak velikou váhu. To nemyslím, jako urážku, to je prostě jejich tradiční pohled na věc. Znám docela dost Romů, jsou mezi nimi i skutečně pracovití a poctiví lidé, ale takové ambice, aby šli studovat má jen málo z nich.

Upravil/a: Nuk nuk

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Jako osobně?Jo jeden v práci furt něco vymejšlí,ale na nobelovku to není.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Cenobita

Neznám, ale to chce čas, za pár desetiletí či století to bude asi skutečnost.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… znám umělkyni: Věra Bílá (ale jen z médií) …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

bolak: u nás je možná trochu jiná situace, než v USA a jiných zemích. Jednak asi těch vědců u nás moc není (jsou-li vůbec), jednak se sami málokdy zviditelňují. Výjimkou jsou jen romští aktivisté a folklórní skupiny a ti svůj prostor v médiích mají.

před 2739 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Nuk nuk

Otázka zní, zda někoho takového známe, což já chápu jako buď osobně, nebo jestli si uvědomujeme nějakou osobnost Romského původu, která by byla vědcem. Na to mohu odpovědět jedině tak, že neznám. Z vlastní hlavy bych nikoho takového nedokázala jmenovat. Tím ovšem nechci říci, že nikdo takový nikdy neexistoval nebo neexistuje. Další věc ale také, co si představujete pod pojmem vědec. Romů s vysokou školou a v celosvětovém měřítku je hodně, ale mnohem častěji než vědci jsou to umělci – hudebníci (i na hodně vysoké úrovni), malíři, nebo herci, zpěváci. Těch je skutečně nepočítaně. Ale abych Vám udělala radost, požádala jsem strýčka Googla a našla jsem Vám několik Romských vědců.

  1. Kerope Petrovič Patkanov (Arménie) – orientalista
  2. Sofia Vasiljevna Kovalevskaja (SSSR) – matematička
  3. Natalia Nikolajevna Pankova (SSSR) – chemička
  4. Ljubov NIkolajevna Pankova (SSSR) – bioložka

a nakonec i jeden nositel Nobelovy ceny:

Schack August Steenberg Krogh (Dánsko) – Nobelova cena za zoofyziologii.

před 2739 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Nuk nuk

Oprava – Sofia V. Kovalevskaja SSSR nezažila, do závorky tedy patří Rusko.

před 2739 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek