annas

Znáte nebo užíváte slovo bez, chebz pro pojmenování šeříku? Doplňte prosím oblast bydliště.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
briketka10

Ano

znám jen slovo „bez“ Pardubice..
„chebz“ jsem nikdy neslyšela (-:

Další odpovědi
www

Ano

Navíc znám místo slova chebz slovíčko chebzík. Takto se říkalo v mém mládí seříku a tu vůni miluji. 😉 Slovo bez se používalo méně.
Oblast brněnsko, venkov.

tom004

Ano

Běžně se používá >bez< na českokrumlovsku.

Andělé

Ano

Znám jen slovo bez,které se tu běžně používá,Liberecko.

fablen

Ano

znám bez, slovo chebz slyším poprvé (jindřichohradecko – jižní Čechy/Morava)

anonym

Ano

Užívám všechny uvedené alternativy,ale jen u šeříku (fialový)se mi představí jeho vůně.

venkovan

Ano

„Slečno, máte ráda bez?“
„Ano. A myslíte černý, červený a nebo šeřík?“
" No já mysl… „
"To stačí, už nemluv proutníku a, tahni pryč“
Když odtáhne, tak slečna si říká: „Kdyby se neptal a hned by mi dal bez, tak bych mu klidně dala i bez.“.

Illines

Ano

Teta za slovacka v Kyjeve,to si vzpominam,ze jsem to dlouho neumela ani vyslovit,jako mala.

Jikra

Ano

U nás se říká bez. Oblast Slánsko.

jendahun

Ano

Na Valašsku jsem to taky slyšel jako název šeříku.
K tomu chebzu musím ale dodat,že správně je černý bez a existuje i bez chebzí.Ten je mírně jedovatý.
http://botany­.cz/cs/sambucus-ebulus/
Chebzí = jde o jinou rostlinu.

quentos

Ano

bez se zde používá běžně, chebz ne. Podkrkonoší

Děda Louda

Ano

My Pražáci říkáme bez, častěji však používáme latinské minus.

Reuef

Ne

slovo „bez“ pouzivam pro jinej ker…jeste jsem to neslysel pouzit pro serik

dudu

Ano

Znám z míst svého rodiště – lysicko.

Drap

Ano

Ano severně od Brna . Používá se běžně bez.
Chebz se používá pro označení černého bezu. Od toho i chebzový květ a chebzinky.

mosoj

Ano

Na jižní Šumavě se říkalo bez šeříku a černému bezu bezinky.

Na plzeňsku se říká šeřík i bez.

01Ricco

Ano

Bez se používá i na táborsku.

samicek333

Ano

Používáme jen bez, chebz neznám. Liberec.

briketka10

chebz je odvozeno z nářečí přidávám odkaz:

https://oropher­.signaly.cz/1107/slov­nicek-narecnich-slov-a-k

proto to slovo neznám..

annas

Briketko, byli dnes u nás známí z Pardubic. Nějak jsem zabrousili na téma zahrada a dostali se k bezu. Máme krásný keř, roubovaný, část květů je modrá, část bílá, třetí kvetly žlutě, ale uhynuly. Někde jste psala, že jste rovněž z Pardubicka. Takže potvrzujete, že se u vás toto slovo nepoužívá.

briketka10

znám jen slovo bez ale ne chebz to slovo jsem nikdy od nikoho neslyšela je z nářečí Valašska posílám odkaz..

http://www.ar­chive.org/stre­am/dialektickslov00bar­tuoft/dialektic­kslov00bartuof­t_djvu.txt

briketka10

myslím z valašského..

annas

Jo v pořádku.Na Valašsku bude zřejmě běžnější. Já jsem z Hané, v nářečí se používá bez, ale moje matka měla ráda vůni chebzu. Musím se někoho zeptat, zda ještě toto slovo zná. V hanáckém slovníku není chebz uvedený.

hanulka11

nikdy jsem chebz neslyšela/myslela jsem že je to překlep/ u nás se říká šeřík – benešovsko

briketka10

no ale stejně to není šeřík je to normální bez z kterého se dělá víno, někdo z dělá z těch bílých velkých květů i řízky ?!
takže ta otázka je zavádějící (-:

annas

Briketko, otázka není zavádějící. Původní pojmenování šeříku ve staročeštině bylo bez. Slovo šeřík se k nám dostalo až začátkem 19. st. Presl je převzal z ruštiny.

Jiný je bez černý, na němž jsou bezinky., ale tomu se neříká šeřík. Bez bylo tedy
staročeské slovo pro šeřík i bez černý.
Dnes se užívá nářečně i chebz(í) pro oba druhy. Spisovná čeština pojmenování keřů samozřejmě rozlišuje.

briketka10

já jen, že ho vůbec neznám, nikdy jsem ho neslyšela a pro šeřík se mi zdá nevhodné, protože znám opravdu jen bez černý od malinka i z Moravy kam jsem jezdila k babičce tam z něj vyráběli vínko..
tak nevím ?!
jak jsi psala o těch barevných květech tak to vůbec nechápu ??