Zlatý

Znáte Morseovu abecedu bez pomocných slov ?

Pokud ji znáte kolik znaků za minutu jste schopni přijmout nebo odeslat za pomoci ručního klíče ?
Doplňuji:
Běžně používaná rychlost byla 120 znaků za minutu. Dobře trénovaný člověk dokázal přijímat 120 - 150 znaků za minutu i více, při použití automatického klíče. Problém vyvstával v zápisu znaků. Víc jak 150 znaků nedokázal nikdo rukou zaznamenat.
Radisté se učili vnímat znaky jako tóny hudby nikoliv počítáním teček a čárek.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

-- / --- / -•-• / / -- / •• / / - / --- / / -• / • / •--- / -•• / • /

Další odpovědi:

Stříbrný

Bez pomocných slov znám jen pár těch nejjednoduších, jako je "a, e, m, o, s"..... Za minutu bych byla schopná odeslat rychlým odhadem pouze tak maximálně 5 znaků, už je to moc let, co jsem se to učila, pár písmenek už si nepamatuji a u ostatních bych si musela přežvejkat tu slovní nápovědu, takže život bych rychle asi nikomu nezachránila

Zlatý

Bral jsem kdysi šifru 130/min - na pomocná slova v této rychlosti musíš zapomenout. 120/min vůbec není běžná rychlost, je to už v praktickém provozu nejvyšší třída. Navíc - co je ti platná tvoje 120, když protějšek zvládne 80? Musíš se mu zkrátka přizpůsobit. Mmj., těch 80 bývalo v běžných sítích slušné optimum.
Ano, byl jsem i profesionální radista ))

Zlatý

znám - s pomocí i bez. Rychlost odesílání a přijímání jsem si ale neměřil.

Pokročilý

Umím, i bez pomocných slov. Neměřila jsem si to, ale odesílala bych rychle (Morseovkou jsem si psala deník :-)), čtu ji taky rychle, to jsem si ověřila na táboře a jinak nevím...

Stříbrný

na vojně jsem byl u ženistů,takže z morzeovky znám základy ale nikdy jsem ji moc nevyužil.A to i přesto že jsem se ji kdysi naučil.
Jezdil jsem s AM50 nebo s VT-55,takže jsem ji nepotřeboval znát tak jako radisti nebo spojaři.

Bronzový

Bohužel, neznám ani s pomocnými slovy. Jsem zanedbán.

Bronzový

... -. .- -.. / ... .. / .--- . ... - . / -. . -.-. --- / --.. / - . / ... -.- --- .-.. -.-- / .--. .- -- .- - ..- .--- ..

Bronzový

Ako štábny radista som na ZVS mal vyslelanie 100, klasickým kľúčom. Príjem 60 - 80. V Službe nočná / denná, priemerne 60 h / týždeň.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 881
Zlatý annas 868
Zlatý quentos 861
Zlatý hanulka11 556
Zlatý mosoj 542
Zlatý led 473
Zlatý marci1 459
Zlatý gecco 385
Zlatý iceT 373
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.