Znáte kletbu na kterou údajně zemřel Vojtěch z Pernštejna?

Nejlepší odpověď
BEAES

Události měly vskutku neobvyklý spád. Vojtěch z Pernštejna skonal ráno ve svém paláci na Hradčanech. Jediné rozloučení se zesnulým představovala krátká bohoslužba v Týnském chrámu. Pak již vůz s rakví zamířil k Pardubicím. Po celonoční jízdě bylo tělo uloženo do hrobky v kostele sv. Bartoloměje.

Co přimělo rodinu, aby jednoho z nejvýše postavených mužů země pohřbila bez velkolepých smutečních slavností a nezbytných církevních obřadů? Zemřelí šlechtici tehdy bývali vystavováni na svých jednotlivých panstvích. Rozloučit se přicházeli zástupci spřátelených šlechtických rodin, významní rytíři, bohatí městané i poddaní. Proč tyto pocty byly Vojtěchovi odepřeny? Pernštejnové přece patřili k nejbohatším a nejvýznamnějším rodům u nás. Musel existovat nějaký pádný důvod k tak závažnému porušení tradice. Právě jeho odhalení může rozluštit záhadu Vojtěchovy náhlé smrti.

více v odkaze-

Zdroj: http://www.mys­teryfilm.cz/clan­ky/Z%C3%81HADY-STR%C3%81%C5%BDCE-DU%C5%A0%C3%8D

Další odpovědi
Miroslavst

Náhlá Vojtěchova smrt 17. března 1534, které předcházela krátká nemoc, je dosud záhadná. Je nejasné, proč byl s takovým spěchem pohřben. V souvislosti s jeho smrtí se připomíná jedna událost. Dne 23. ledna 1534 odsoudil Vojtěch z Pernštejna jako předseda komorního soudu k trestu umoření hladem v Mihulce, věži Pražského hradu, sadistickou vražedkyni Kateřinu Bechyňovou z Lažan, která postupně zavraždila čtrnáct svých služebnic. Vražedkyně jej po vynesení rozsudku proklela. Vojtěch ochuravěl a zemřel dva dny po smrti Kateřiny Bechyňové. Podle rodového ujednání připadly Vojtěchovy statky a tedy i novoměstské panství Janu VIII.