Drap

Znáte dopravní značky ?

Zkuste malý testík :
http://zena.cen­trum.cz/volny-cas/grafika/2014/03/0­4/poznate-dopravni-znacky-vyzkousejte-si-nas-test/#utm_sou­rce=atlasHP&ut­m_medium=style­box&utm_term=po­sition-2

Nejlepší odpověď
zzzzz

Tak mi gratulují, že dopravní značky mám v malíčku. 🙂

je pravda, že některé jsem viděla prvně, ale nějak jsem to odhadla 🙂

Zato nerovnost vozovky, tu teď vidím na každém kroku ☹

Další odpovědi
cukrar

Ano, znám. A co vy?
Testík, můžu za značku C 15a vjet s letními pneuškami, když je + 15°C?

Doplňuji:
Kolego Mowlo, velice mne to mrzí, ale mýlíte se..

anonym

Značky mám v malíku (ne v paži)…
😉
Pane cukrar: Ano – ale jen od 1.4. do 31.10.

briketka10

16/20 a to nemám auto ani s ním nejezdím :)

honza19hk

20 z 20, značky naštestí znám.

arygnoc

má značka „rozsviť světla“ ešte opodstatnenie (napr. pred tunelom), keď je povinné svietenie i cez deň?

cukrar

arygnoc.
Sice je povinné svícení, ale i denním světlem. Před vjezdem se musí rozsvítit stanovené osvětlení.

Lamalam

Tak, tak. cukrar má pravdu. Při svícení denním světlem mi nesvítí zadní světla, což by v tunelu vůbec nebylo dobré.

arygnoc

priznávam, som iba užívateľ automobilu, jediná závada, ktorú viem odstrániť, je nedostatok benzínu.

našťastie, svetlá sa mi zapínajú pri otočení kľúčikom a svietia aj tie vzadu, takže preto moje rozpaky.

to máte vidieť ten chaos, keď sa mi rozblikajú kadejaké kontrolky na paneli – v servise ma majú radi :D

cukrar

Lamalam, děkuji.

Mc Merkurion

a nevztahuje se značka na tlumená světla? světla na denní svícení jsou třeba jiná,a nevím,jestli jsou i koncová?

anonym

No, pane Cukráři – nerad to dělám, ale zřejmě ´staneme´ ve při…
Tato značka (a opravdu věřím, že se nemýlím) nařizuje v období 1.11. – 31.3. zimní výbavu bez ohledu na aktuální počasí. Jen to období platnosti může – případně, dodatková ´cedule´ upřesnit.

cukrar

Pane kolego mowlo, nikoliv ve při, ale v ponechání si vlastního názoru.
Pokud si přečtete značku přímo ve vyhlášce, (30/2001) tak je tam opravdu uvedeno, že za tutu značku můžete jet s letní pneumatikou. Tak jak jsem to zkopíroval. Je tam dodatek se sněhovými řetězy. Jelikož se sněhové řetězy můžou použít, jak opět říká předpis, jedině na souvislé vrstvě sněhu, aby se nepoškodila vozovka, tak je nenavléknete. Ale musíte je mít s sebou. Jelikož chodím často na školení profesionálů, pokaždé, když je tam jiný školitel, rozebíráme tuto situaci. Uzavřeme jí vždy, že je to zapoměnutá věta z dob, kdy nebyly zimní povinné všude. Páč pokud by tam byl sníh v souvislé vrstvě, musíte podle zákona 361/2000 použít zimní pneu. Proto jsem v příspěvku uvedl teplotu +15°C, aby bylo jisté, že tam nebude sníh..

Jsem zastáncem zimních pneumatik, beru jako hazard jezdit na nevhodných pneuškách. Stačí si spočítat, kolik cm2 se dotýká vozidlo silnice, právě na pneumatikách. Jak musí být ta ploška kvalitní, aby auto drželo na silnici.
Proto jsem sdělil že značky znám, a dávám tento příklad právě proto, že to většina lidí neví, ani někteří policisté v mediích. Jen jednou jsme zaslech v zimě debatu a tam nějaký vrchní policista dobře vysvětloval tuto značku a rovněž zmínil i možnost řetězů. Je to ale již dávno.
 již

Mc Merkurion

až nyní jsem zjistil,že jsem překlep tvůj nick,omlouvám se

cukrar

Bohužel nemůžu doplnit info..
http://www.za­kruta.cz/doprav­ni-znaceni/prikazove-dopravni-znacky/c15a/zimni-vybava/

text: Použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů.

Mc Merkurion

Při použití sněhových řetězů na vozidle smí jet řidič rychlostí nejvýše 50 km.h-1.,takže na dálnici je nenahradíš,a mám za to,že se mohou používat jen na souvislé vrstvě sněhu,takže na dálnici a tam kde se solí je nenasadíš > nutnost použití zimních pneu

Mc Merkurion

musím souhlasit s muwlou,tato značka to opravdu nařizuje bez ohledu na počasí http://www.po­vinnezimnipne­umatiky.cz/ ale mohou být nahrazeny řetězy http://www.ibe­sip.cz/cz/ridic/za­sady-bezpecne-jizdy/zimni-pneumatiky-v-zime-letni-jen-v-lete

cukrar

Mc, Merkurion, já nepíšu o pačasí vůbec nic, jen jsem dal příklad +15°C, aby bylo jasné, že tam nemůže být sníh. An o dálnici jsme nic nepsal.
Chválím Vás, že již víte že mohou být nahrazeny řeztězy. I když jen teoreticky, jak jsem popsal u kolegy mowly.

zzzzz

Takže jako myslíte, že si nemusím kupovat zimní pneu??? Že mi stačí řetězy??? To je mám mít od listopadu do dubna nasazené po celou dobu, i když bude teplá zima jako letos, nebo stačí, když je budu mít v kufru???

Ty řetězy platí podle mého názoru jen pro náklaďáky.

cukrar

zzzzz, musíte si koupit zimní pneumatiky, pokud pojedete kde je souvisla vrstva sněhu. Páč pak se aplikuje zákon 361/2000. vid delší text u pana Mowly.
Můžete mít názor, že řetězy platí u náklaďáku, ale mýlíte se. To by muselo být v předpise uvedeno.

anonym

No – teď jen, nakolik je info ze zakruta.cz relevantní…
😉
Teď jsem se znovu koukal do zákona 361/2000 Sb i novelizace 133/2011 Sb a ten ´text´ jsem tam nenašel (na webu MDČR).
A navíc – opravdu nechci rejpat – ale podle zákona (resp. tak, jak já to tvrdím) jsou zimní povinné na obou (všech) nápravách (vozidla do 3,5 t) a řetězy na nehnané moc nepomohou (vyzkoušeno) – tak nevím. Prostě se mi ta náhrada ´nezdá´.
Ale pokud se mýlím, kaji se předem…
😉

cukrar

mowlo, musíte hledat jinde. Výklad značky C 15a, dle vyhlášky 30/2001. v zákoně 361 tuto značku nenajdete.
Tam se (stručně) píše, že musíte mít zimní pneu.....ale to jsem již napsal v hormím příspěvku.
Je mi jasné, že spoustu lidí se mnou nesouhlasí, ale stačí si vyhlášku přečíst a klidně povedeme polemiku.

cochee

Definice té značky je ve vyhlášce 30/2001 Sb., resp. její novele č. 202/2008 Sb. , kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích. Konkrétně §10 písmeno z).

cukrar

cochee, dovolím si okopírovat text, který je tam uveden…
„použití zimních pneumatik může být nahrazeno
použitím sněhových řetězů;“

Mám tedy chápat, že se mnou souhlasíte? (to by byla vyjímka)

cochee

No vcelku ano, ale je fakt, že já jsem zas nenašel ten text o použití sněhových řetězů jen při souvislé vrstvě sněhu, i když o něm vím – jakoby se z některé z těch právních norem vypařil (a tím pádem už neplatí, viděl jsem někde na netu dokonce článek, kde autor nabádal k nasazení řetězů v rámci té značky Zimní výbava, sic: „akorát se ty řetězy velmi rychle opotřebují, což je drahý špás..“ :D )

cukrar

cochee, asi by se aplikoval jiný předpis, který zakazuje poškozování vozovky. To by řetězy určitě poškozovali, jako třeba pásová vozidla. Taky nesmějí na silnici, kdyby poškozovali…

Mc Merkurion

ten text o použití řetězů na sněhu je na řetězech,jestli se nepletu…

zzzzz

U nás tato značka je. Osobák musí mít zimáky, použití řetězů místo zimáků je možné třeba pro kamion. Ten jezdí na celoročkách.
Bydlím v horách, řetězy z auta nevyndávám ani na léto .-))), každý listopad stoji policajti za tou značkou a kontrolují zimáky, měří i dezén, řetězy je nezajímají.

cukrar

zzzz,
pozor na ty celoročky. Zkuste se podívat, co ty pneumatiky maji na sobě. Sice řidič tvrdí, že je má celoroční, že je nepřezouvá, ale ony to jsou zimní pneučky s označením vločky nebo M+S. Ale jezdí se na nich celý rok. Páč předpis nezná celoroční pneumatiky.
Když tam často stojí policajti, tak se jich zeptejte na výklad věty, která je v zákoně uvedena…použití zimních pneumatik může být nahrazeno
použitím sněhových řetězů