verka

Znáte černý jeřáb, arónii?

Je to zdravé, ale dá se jíst i syrová, má zvláštní chuť?

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Syrový se nedá jíst, je strašně trpký. Ale výborná je z něho šťáva nebo marmeláda (džem). Jak se sama zmiňujete, arónie obsahuje hodně minerálů a vitamínů.

Zpracovává se po prvním mrazíku.

Další odpovědi
BEAES

Ano, znám, dělá se z něj šťáva nebo víno.Obsahuje mnoho bioaktivních látek. Provitaminy skupiny A, vitaminy B, E a vitamin C. Minerální složky zastupuje jód, kobalt, nikl, vanad, železo, měď a řada dalších. Plody jsou kyselkavé, ale velmi prospěšné zdraví.

Gwen

Aronie (netuším, proč by se mělo psát dlouhé ó, ale možná z toho naši vědci udělali české slovo s čárkou) má mimo jiné významný protikrvácivý účinek, ale dráždí žaludek. Ne všechny druhy aronií jsou trpké, některé se dají jíst syrové docela dobře, ale musí být úplně zralé – naši aronii už několik let očešou špačci dřív než já (a pak nám za letu pokadí fialově omítku i chodník), ale zato v Praze na sídlišti dozrává každoročně krásná aronie a tu nečeše nikdo, jen já si utrhnu hrst bobulí do pusy pokaždé, když jdu kolem.
Vyzkoušela jsem míchaná povidla – pořádně uvařím bobule, aby byly co nejměkčí, umelu je a vrátím zpátky a pak k nim přidám stejné váhové množství švestek a uvařím povidla – klasicky, rozvařit s trochou skořice. Chcete-li spíš marmeládu, přidejte švestky k vařeným aroniím, rozvařte dle vlastní zkušenosti a pak umelte všechno najednou. Umleté oslaďte, okořeňte (např. do frgálů je dobré dát povidla nejen se skořicí, ale také s mletým hřebíčkem a troškou mletého badyánu čili hvězdičkového koření – s tím opatrně, voní opravdu silně. Je nedílnou součástí perníkového koření). Když jsou povidla dost hustá, stačí je horká nalít do sklenic a dobře utáhnout. Je-li v tom dost aronií, netřeba sterilizovat, aronie se nekazí.

Z aronie se dá také zavařit kompot, resp. uvařit a zavřít horký do sklenic – nezkazí se. Trpkost, resp. stahující pocit, zůstává vždycky. Někdo si na to zvykne, protože je to zdravé, někdo to má rád.
Výborný kompot je z oloupaných půlených hrušek, jejichž jamky po jadřincích naplníme dobře uvařenou aronií a připlácneme ve sklenici touto parádou na sklo – kolem dokola a až ostatní do středu – tohle je recept mé babičky, která ten kompot dělala z jeřabin. Mohli jsme se užrat a tohle je taky dobré. Vařená aronie se dá také smíchat s nakrájenými jablky a zavařit jako kompot, prostě přidat k ní vždycky něco s mírnou a sladkou chutí.
A do každé sklenice s kompotem dát před plněním asi tak 6–8 zrníček soli. Uvidíte, jak sůl vytáhne z ovoce cukr, a příště ho můžete dát méně.

Tak dobrou chuť a ať se vám to líbí.

teta Ata

Jojo, dneska jsem se pokusila vytvořit aróniový likér, doufám, že to za měsíc nebude plesnivé, ale naopak k pití – dělám to poprvé. Vrazila jsem do 2 kg aróniových bobulí 1 lt rumu a 1 kg cukru svařeného s 1 lt vody, k tomu několik druhů koření, tak jsem na to zvědavá – podle receptu by to za měsíc mělo být hotové…

verka

Tak jsem zvědavá za měsíc na ten likér, dejte pak vědět.