annas

Znáte antické podrazy?

Strašné byly tresty bohů za různé činy, zvědavost, nedůvěru k bohům apod. Víte, čím se tito jedinci provinili a jakým způsobem byli potrestáni?

1. Niobé, 2. Tantalos, 3. Arachné.

Doplňuji:
Odpověď:
Arachné – tkadlena uměleckých obrazů, vědoma si svého umění, vyzvala na soutěž bohyni Athénu. Skutečně se jí vyrovnala. To bohyni poopudilo natolik, že dílo pozemšťanky roztrhala. Ta se ze žalu oběsila, což Athéně nestačilo – proměnila ji v pavouka, který musí věčně tkát.

Niobé – manželka téhobského krále Amfióna, matka sedmi dcer a sedmi synů, to se svou mateřskou láskou přehnala. Když věštkyně vyzvala thébské ženy, aly přinesly oběť bohyni a jejím dětem, královna odmítla tak učinit. Uražená Léta poslala své děti, aby ji pomstily. Apollón šípy zastřelil všech sedm synů, Artemida všech sedm dcer. Když to viděl otec, vrazil si do hrudi meč, matka pak hrůzou zkameněla.

Tantalos, syn Dia, spáchal hrozný čin. Zabil vlastního syna, maso zpracoval a předložil bohům k jídlu. Podcenil je. Sám Zeus vyřkl ortel – na dně Hádovy říše bude vystaven nejtěžším mukám. Bude stát ve vodě, ale nebude si smět uhasit žízeň, nad hlavou se mu budou sklánět větve s ovocem, jakmile natáhne ruku, nedosáhne na ně. Kromě žízně a hladu bude mučit Tantala věčný strach. Bude nad ním viset balvan, který může kdykoliv spadnout.

Nejlepší odpověď
anonym

Prometheus přinesl lidem oheň – v duté holi.
Trest – přikován ke skále,orel mu denně „chodil na játra“.
Sisyfos – za živa to byl pěknej zmetek,provedl všechno možné i nemožné.
Odsouzen k valení balvanu do kopce,měl jej pustit ze svahu dolů. Za vrcholem. Ale těsně před vrcholem se mu kámen vždy vysmekne,skutálí se dolů........a znovu.
Neustálá a marná dřina – to je jeho trest.
Doplňuji:
Přehlédl jsem,že v dotazu byli konkrétní provinilci.
Ono jich byla spousta,zdá se.Obyvatelé Olympu byli (jsou) asi dost nesnášenliví.

Další odpovědi
anonym

niobe se povysovala nad ostatni bohy urazela bohyni leto matku slunce apolona

roxy52

Já sice antický podrazy neznám,ale o to víc znám podrazy ty pravý,český.

Bumbes

Niobé byla přehnaně pyšná na své potomky, až jí o ně bohové připravili.

Tantalos byl podrazácký zmetek, lhář a zloděj. Když chtěl lstí donutit bohy ke kanibalizmu potrestali ho tím (Tantalova muka), že stojí ve vodě, ale napít se nemůže, jídlo má na dosah, ale najíst se nemůže, nad hlavou mu praská skála a hrozí že naň spadne.

Arachné tkadlena se ničím neprovinila naopak byla oživena po sebevraždě a proměněna v pavouka, aby mohla navěky tkát.

Doplňuji:
Pověst s Arachné má několik verzí – mně osobně se líbí ta, ve které chybuje bohyně a snaží se alespoň o nějakou nápravu, tím že umožnila Arachné navěky dělat oblíbenou činnost.

pekynka

Tantalos syn Diův, pyšný,prolhaný, krutý, zabil svého syna, připravil z něj jídlo a předložil bohům. Za své hříchy svržen do podzemní říše Hádovi, kde měl trpět – Tantalova muka, voda která při pokusu napít se ustoupila, ovoce na které nedosáhl, visící balvan nad ním a hrozba, že na něj kdykoliv spadne.
Niobé, dcera tantalova, pyšná, matka spousty dětí o které pro svou pýchu přišla.Zkameněla ajejí socha nepřetržitě ronila slzy.
Hrozné pomyšlení, brrrr.