postcd

Znamenají nižší nanometry nižší spotřebu?

U počítačového procesoru, když mám místo 40 nm 20 nm technologii, znamená to, také že je zhruba polovinu nižší spotřeba elektřiny? A zvýšený výkon s nm není spojen?

Nejlepší odpověď
gecco

Jo…
„nižší nanometry“ znamenají nižší spotřebu…
___
Jestli znamenají i vyšší výkon???
Automaticky ne…
Záleží na architektuře procesoru (aspoň předpokládám, že o nějakém procesoru se bavíme)…
___
Třeba je cílem právě jen snížení spotřeby (delší výdrž na baterku?)…

Další odpovědi
Dochy

vzhledem k tomu, že pokročilejší technologie (nižší nm) se zavádí právě proto abychom dosáhli nižší spotřeby či vyššího výkonu, lze odpovědět, že ANO.

Ale jestli bude nižší spotřeba, vyšší výkon, nebo obojí už záleží na konkrétním návrhu.

Lamalam

Netuším, zda je závislost linearní a zda tedy dojde k poklesu spotřeby na polovinu, ale obecně ano. Spotřeba bude nižší, výkon bude vyšší.