emamamisu

znamená něco slovo jícha? děkuji!

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Výraz „ucha“ je odvozen z praslovanského juchá (z téhož základu pochází i staročeská „jícha“ neboli omáčka), což značilo prastarý pokrm, jakousi hustou polévku vařenou s krví a masem, patrně něco zdaleka podobného guláši.

Další odpovědi
annas

V odpovědích se objevily různé významy slova jícha. Shrnu je a něco doplním.

Jde o slovo staročeské (praslovanský původ, proto je i v jiných slovanských jazycích). Není to slovo cizího původu.

Jícha – odvozené ze stč. jušěl – hustý odvar z léčivých bylin nebo výživná kašovitá krmě pro nemocného, případně oblastní velikonoční omáčka.

Od nás slovo jícha převzali Němci – viz diskuze.

  1. řídká, kašovitá hmota, břečka.
  2. jíška
  3. omáčka, polévka, šťáva
  4. jirchářská jícha – hustá tekutina k vyčiňování. v koželužství
  5. Zahadnická jícha bordeauxská měďnato-vápenatá směs k ochraně před parasitními chorobami, užívaná ve vinařství, ovocnictví a rolnictví.
  6. starý termín lesnický, známý dodnes též ve významu ‚odpudivě páchnoucí tekutina k ochraně sazenic před zvěří‘.
  7. Lékařství – jíchovitý hnis.

Pokud zajímá Toma, příjmení Jícha nekusel získat jen ten, kdo měl rád omáčky, ale jde i domácký tvar osobního jména Jan.

Kdo má zájem, ať si vysvětlení přečte.

anonym

Nejedná se o jíšku?

Sůwa

Já jsem našla tohle : http://www.spek­trumzdravi.cz/zdra­va-zahrada/koprivova-jicha/
Doplňuji:
a ještě toto :http://www.zah­rada.cz/forum/re­va-vinna/bordeauxska-jicha-07186/?n=1

anonym

Wiki tvrdí, že:

Dotaz na cizí slovo: jícha
jícha – omáčka

tom004

Příjmení mého dobrého kamaráda.

venkovan

Jícha je také jakási směs voda a ochranného prostředku na rostliny, hnojiva, roztoku hlinek na malby apod.
Moudrý pan Gůgle nic neříká?

emamamisu

rovněž hednoho znám, a sice Roberta, muzikálového zpěváka/herce.

tom004

Tak to není on. Můj kamarád je hodinář.

emamamisu

děkuji. jaká omáčka by to měla tedy být?

annas

Jícha není cizí slovo, původ správně vysvětlujeí Děda Louda. Pro zajímavost. Slovo od nás převzali Němci ve střn. Jüche je to ještě pokrm, ale novoněm. Jauche skleslo na močůvku.