Kelt

Znamená král vždy to samé?

Král,mám tím na mysli vládce, korunovaného vládce dané země. V pohádkách se vyskytují králové a také historie naší země se králi jenom hemží. Korunovací Karla Velikého r 800 se prý začal používat titul král , který byl odvozený ze jména Karel. Ale Král je běžné příjmení v Česku, stejně jako Melichařík – odvozeno od hebrejského melech – král. Ale z historického hlediska se titul král objevuje i mnohem dříve a v mnoha zemích. Král by měl být šlechtický titul a je spojen s feudalismem, přesto se vyskytují králové i v dřívější době, například už ve Starém zákoně se píše o tom, že byli králové. A to je v době otrokářství. Jak to tedy je? Lze považovat krále z roku 450, středověkého krále a dnešního krále za člověka se stejnou mocí, pravomocí atd? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Vaše otázka je široká, i když s titulem král je to např u nás trochu jinak.

1. Je pravda, že v době vlády Karla Velikého se rozšířilo v Evropě křestní jméno Karel podle panovníka.

Ale původ slova král a vztah ke Karlu Velikému poprvé vyslovil J. Dobrovský, – důvod – Karel Veliký pro západní Slovany velkým nepřítelem., především Polabští Slované s ním měli mnoho co činit.
Jinak slovo „karl“ přesmykem král z latinského Carolus. Takže souvisí se jménem Karel. Slovanské .*korl’ь bylo přejato v samotném konci psl. období (přelom 8. a 9. st.).

2. " Pojem král sám je v Evropě převzat z antické tradice (rex, basileos), kde má obecný význam vladař, vládce. V Římě šlo o vládce před vznikem republiky a terminologicky na to navázal papež při udělování titulů vladařům.
Tak se zachovalo v románských jazycích (rei, regina, regio, nově např. region).
V germánských jazycích vznikl příslušný výraz ze starogermánského slova kon resp. koning, znamenajícího vznešený.
Od tohoto germánského slova je i slovanské „kníže“, původně stejného významu, tj. suverén státu. Později ale byl u Slovanů jeho význam zpochybňován a podřazen právě úrovni krále, vladaře potvrzovaného vyšší, větší autoritou papeže resp. císaře.
Výraz, kterým slovanské jazyky, baltské jazyky a maďarština – označují krále, vznikl pravděpodobně zdruhovění​m jména franského panovníka Karla Velikého​.
.Podobně jako zdruhověním Caesarova jména vzniklo slovo císař a car.
atd.
​http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/etymologie-slov-kral-a-plny

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kr%C3%A1l

3. Král bylo určité společenské postravení, takže moc, výsady, které měl, odpovídaly době a systému, v němž vládl. .

​Jak to s panováním králů bylo – viz odkaz
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kr%C3%A1l
​.
4. Příjmení Král je uvedené v D. Moldanové jako odvozené od společenského postavení.

Ale možností je mnohem víc. Takže mohl to být i posměšně čistič záchodů či stok – z německého Schundkönig atd. Nebo jako mistr, odborníik – král svého oboru, ve hrách, nebo „královský“ zaměstnanec atd. ,
.
V. Machek: Etymologický slovník

.

Další odpovědi
www

Král znamená panovník. Ten měl svoje privilegia poplatné době, ve které žil.
Rovněž příjmení Král je odvozeno od tohoto titulu – více ve zdroji.

Zdroj: www.ptejtesek­nihovny.cz/do­tazy/vyznam-prijmeni-kral

turbo085

A co teprve Jirka Král ;)