rudolf.th

Zná někdo původ příjmení Švec?

Zajímal by mě přesný původ jména Švec. Údajně je židovského, o čemž pochybuji. Je zde na internetu k dispozici nějaká literatura, pramen, kde se o tom pojednává? Vše by mě zajímalo, co se týče jména Švec.

Nejlepší odpověď
annas

Švec – podle obecného jména švec, tedy povolání. Další možnost – pojmenování ryby lín a ježdík, případně v přeneseném významu rychlý a pohyblivý člověk.

Židovského původu není.

Dobrava Moldanová: Naše příjmení

Další odpovědi
hanulka11

podle profese… švec

Drap

Podle mne je původ zcela jasný, určitě to nebude od kováře, nebo koláře. Určitě bych jeho původ nehledal ani v hebtejštině. ševcovské popvolaní bylo zřejmě dřív, než se začala zavádět příjmení.