misadole

Změny skupenství látek

ahoj mám tu tři otázky které bych potřebovala podrobně vysvětlit
1.jak mráz škodí rostlinám?
2.proč sníh taje nejrychleji vlivem deště?
3.proč rybníky zamrzají rychleji než řeky?
děkuji je to pro mně důležité

Nejlepší odpověď
dudu

ledové krystalky roztrhají buněčné stěny., dešťová voda má vyšší teplotu, než je bod tání., v rybnících je stojatá voda a ta snadněji zamrzá.

Další odpovědi
mosoj

1. Mráz rostliny vysušuje a zbavuje vody
a tím rostliny poškodí a vlastně spálí!!
Sadaři ví, že když kvetou stromy a má přijít mráz tak pomůže mlžení vodou.

2. Déšť dokáže sněhu dodat více skupenského tepla tání za časovou jednotku než když je sníh ponechán svému osudu. Nemusí to být ale vždy pravda.

3. V rybníku není promíchávana voda a tak vrchní vrstva dosáhne dříve krystalizační teploty vody ve vrstvě u hladiny a na hladině se udělá led i když spodní voda ještě krystalizační teploty nedosáhla.

V řece je voda promíchávána, takže krystalizační teploty se dosahuje déle, a tokem je také narušován proces krystalizace vody.

dědapetr

1)http://www.zi­votnistyl.cz/clan­ky/zahrada/255/proc-mraz-skodi-rostlinam.html 2) Proto sníh i při teplém počasí taje třeba několik týdnů, jediný déšť ho ale dokáže rozpustit 3)V řece je proudění čili pohyb vody a v rybníku je voda stojatá.