gabrlinka

Změna příjmení u dítěte – chtěla jsem poradit ohledně změny příjmení mého 15-ti letého syna,s otcem jsme nebyly manželé.

Syn trpí tím, že se jmenuje po otci,stydí se za své příjmení, protože jeho otec je poněkolikáté ve výkonu trestu, nikdy se o dítě nestaral a když je na svobodě nemá na syna dobrý vliv.Můžete mi prosím poradit jak postupovat? Je třeba žádat o svolení i otce?Jak by to probíhalo když je ve vězení a možná ani né tady v České republice? díky za odpověd a pěkný den 🙂

Nejlepší odpověď
1popelka1

Nebo se můžete soudit, ale známá právnička nedávno řešila podobný případ – žena chtěla, aby dítě mělo příjmení po ní, protože otec dítěte je ve vězení, dokonce v cizině, o dítě zájem nemá. A jak soud rozhodl? Ve prospěch otce.:-( Tomu říkám nespravedlnost a nehorázný bordel!

Snad budete mít více štěstí a s otcem se domluvíte.

Další odpovědi
standa

Měla byste postupovat takto:

1. musíte se zkontaktovat s otcem dítěte a zjistit jeho stanovisko k návrhu na změnu příjmení

  • je jedno zda je ve výkonu trestu, prostě ho musíte najít

2. pokud bude souhlasit, tak pak už je to jen o ´papírech´,které otec bude muset podepsat

  • zajděte si na matriku a přeptejte se na detaily

3. pokud nebude souhlasit, tak vám nezbyde než se obrátit na advokáta, který vám zpracuje návrh k soudu

  • poté bude záležet na síle argumentů, které by soud měly přesvědčit, že změna příjmení je v bytostném zájmu dítěte…

anonym

jestli má dítě příjmení po otci musíte mít jeho souhlas ke změně bez ohledu zda jste nejste manželé