Ufi

Změna příjmení a trvalého bydliště

Dobrý den, za pár dní se vdávám.Při změně příjmení si chci rovnou nechat změnit i trvalé bydliště,ale nevím, jak postupovat. Na magistrátě mi řekli, že si nejdříve musím změnit bydliště,protože nový OP se vyřizuje v místě trvalého bydliště a pak teprve zajít na další změnu kvůli jménu. Zdá se mi to jako hloupost, měnit OP během asi měsíce dvakrát…prosím o radu. Děkuji Martina

Nejlepší odpověď
hanulka11

Já bych po svatbě došla na úřad a tam bych se zároveň nahlásila k pobytu a aby provedli změnu jména a rovnou udělali novou občanku. Myslím, že by v tom neměl být problém, nač chodit na úřad 2×.

Další odpovědi
atriplex

Aby vám změnili údaj v OP musíte jej podložit dokumenty. Takže ideální věc je přijít na úřad a mít s sebou

  • doklad ve kterém se mění vaše jméno
  • doklad o novém pobytu (co vše musíte mít, si zjistíte na úřadě)

No a když tyto dokumenty předložíte najednou, tak vám změnu provedou také najednou.

Žádost o nový OP můžete podat na jakémkoliv obecním úřadě v ČR (na to je zákon). Také si můžte zvolit, na kterém úřadě si hotovou občanku vyzvednete. Je to naprosto běžná praxe.

Pokud žádáte či vyzvedáváte OP mimo svůj trvalý pobyt, tak to trvá trochu déle, protože úřady si vaše doklady musí přeposílat. Ale těch pár dnů nic není.

Jelikož se na trvalé bydliště přihlašujete a nikoliv ze starého odhlašujete, tak bych osobně zašel či zavolal na úřad v novém bydlišti a tam požádal o všechny ty změny.

pokazdejinak

taky jsem měnila obojí najednou a nebyl problém – ustřihli mi akorát dva růžky z op, ne jen jeden…
fakt je, že to bylo v rámci jednoho města, jen jiná ulice, ale to by podle mě nemělo vadit – dojděte si na magistrát n. městský úřad v novém bydlišti a směle do toho
… a hodně štěstí! :)