evulais

Musím nahlásit změnu příjmení i na socialce kvůli mateřské nebo stačí jen v bance?

Dobrý den chci se zeptat jsme na mateřské dovolené a mám po svatbě. A jde mi o to jestli musím nahlásit změnu přijmení i na socialce kvůli mateřské nebo stačí jen v bance.

Nejlepší odpověď
da ny

Raději ano.
Úřady bývají propojeny, ale získáte jistotu, že je vše vpořádku.
Pokud máte na mysli „sociálku“ ÚP tak do 8 dnů – každou závažnou změnu.
ČSSZ se na Vaše rodné číslo s ostatními údaji přihlašuje zaměstnavatel nebo ÚP.
Osobním dotazem nic nezkazíte. Tu a tam je dobré si ověřit, zda za Vás zaměstnavatel vůbec něco odvádí..... než Vás vyzvou k zaplacení dluhů včetně penále (stejně tak u ZP).

„Pokud pojištěnec změní trvalé bydliště (nebo také např. jméno či příjmení), je povinen sdělit tuto změnu pojišťovně do 30 dnů. Změnu může oznámit písemně nebo osobně na kterémkoli pracovišti VZP ČR,“
Viz.:
Zdroj: http://www.pe­nize.cz/spotre­bitel/254591-radsi-vyhoret-nez-se-stehovat-co-obnasi-zmena-trvaleho-bydliste

Doplňuji:
VZP mívá změny registrovány (nahlašuje MÚ).

Další odpovědi
emissarius

Zdravím, já myslím že ano.