Miyukii

Jak obvázat zlomené křídlo u poštovního holuba??

Včera jsem našla poštovního holuba se zlomeným křídlem, podle kroužku jsme vyhledali majitele, ten ovšem už o ptáka nemá zájem. Teď když mi zůstal na krku nevím co s ním, k veterináři se bohužel nemám příští týden šanci dostat. A když jsem se mu snažila křídlo zavázat, hned se z toho dostal. Jinak má lesklé peří, čistou kloaku i oči, žere a pije sám. Moje otázka teda zní, jak mu mám křídlo obvázat, aby se z toho nevysoukal a nebo jestli se mu samo správně zahojí bez mého zásahu?

Nejlepší odpověď
Drap

To ti nikdo nedokáže takto říct, když ho nevidí. Může mu srůst i samo, ale aby bylo funkční, mělo by to srůstat v zafixované poloze. Takový holub se stejně už k ničemu nehodí. Leda tak na pečínku.

Další odpovědi
www

Takové zranění (je-li potvrzeno) není u holuba vůbec jednoduché, což ti nepřímo potvrdil majitel svým nezájmem.
Pomůže totiž jen veterinář specialista a tato chirurgie je vždy finančně nákladná s nejistým výsledkem. Domácí řešení zlomeniny křídla je k ničemu, vyhledej třeba útulek a podle toho postupuj.
Zkušenost

anonym

Obvaz stačit nebude, bude třeba dlaha. To není práce pro laika, budeš muset
k odborníkovi. Nemusí to být třeba zrovna veterinář, někdy je v okolí třeba
i zkušený chovatel- holubář, který buďto pomůže nebo poradí může pomoci i chovatel drůbeže nebo třeba veterinární technik a také třeba nějaká zdravotní sestra.
Prostě popřemýšlej, třeba tě něco napadne když tvrdíš že k veterináři se nedostaneš.

elektrikář

Zlomená kost se musí srovnat a zafixovat dlahou. Zřejmně po zavázání to holuba víc bolí .Samo se to nesrovná.Před léta se snažil takto zachránít sestra holoubka pod obvazem mu křídlo zhnisalo až upadlo.
Četl jsem že veterinář může použít do kosti výstuhu z drátu.A řádně desinfikovat
což se v domácích podmínkách nedá zajistit.

NikkiHeat

Zkus zavolat do útulku nebo na veterinární pohotovost (zavolat snad můžeš) a snad ti poradí. Když ne, tak ho nech pár dní v klidu, dej mu dost vody a jídla a uvidíš.....v nej­horším případě bude mrzák a necháš si ho.

gobls

Doma bych to nedoporučoval zkoušet. Hlavně je ale třeba jednat co nejrychleji, jinak sroste chybně. Některé záchranné stanice – http://www.zvi­revnouzi.cz/ – zdarma přijímají i holuby, ale asi jen ty volně žijící, tedy bez kroužku.