Kelt

Zle předpovědět výsledek pokusu?

Lze dosáhnout toho, že když vyhodím libovolný počet korunových mincí, které jsou na začátku stejně uspořádány, aby rovněž dopadly stejně. Tedy aby byly jen čísla nebo lvi nahoře? Nemusím vyhazovat z ruky, ale třeba z nějakého zařízení. Na jedné straně platí pro každou minci stejné podmínky, měla by letět po stejné trajektorii a dopadnout stejně. Proč nemohu odstranit náhodný prvek? Proč nebudu mít jen jeden možný výsledek, ale dva možné výsledky?

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud vyloučíš všechny náhodné faktory, bude výsledek ve všech případech stejný.
😉
Problém – je, že náhodné faktory v praxi nevyloučíš (i když si jich třeba nevšimneš).
Doplňuji:
Jo – proč nemůžeš náhodné faktory vyloučit?
😉
Svou roli (jen ta namátkou a v tomto konkrétním případě) mohou hrát změny gravitačního pole, magnetického pole, tlaku vzduchu, hustoty vzduchu, viskozity vzduchu, proudění vzduchu, teploty – a kdovíčeho ještě…
Tohle běžně prostě nejsi schopen ´ohlídat´, v mnoha případech ani detekovat.

Další odpovědi
orwell

Náhodný jev jako výsledek náhodného pokusu s jistotou předpovědět nelze, ale lze vypočítat pravděpodobnost toho, že nastane. Z teorie pravděpodobnosti plyne, že i velmi nepravděpodobný jev nastane s velkou pravděpodobností v případě velkého počtu pokusů provedených za stejných podmínek. S jistotou nastane pouze v případě nekonečného počtu pokusů, což je ale prakticky neproveditelné. Jinak platí to, co píše gecco. Pokud výsledky „náhodných“ pokusů se znatelně odlišují od matematicky stanovených předpovědí (např. u hazardních her), jedná se patrně o zmanipulování.