Conchus

Zkusili byste odhadnout kolik vody (ve formě páry) je potřeba dodat do bytu 200 m3 na zvýšení relativní vlhkosti

z 35% na 50%? Větrat budu dvakrát denně jednorázově.

Nejlepší odpověď
Lamalam

To nejde odhadnou a dokonce ani vypočítat. Relativní vlhkost, je jak sám její název napovídá, relativní veličina. Tj. vztahuje se k okamžitým stavovým podmínkám, zejména k tlaku a teplotě, které se stále mění. Nejde proto vyjádřit kolik vody se musí do soustavy dodat, např. 1 kg páry za jistých podmínek může znamenat zvýšení rel. vlhkosti třeba o 10%, ale za jiných podmínek třeba jenom o 5 a nebo i o 50%.

Další odpovědi
Dochy

Pro běžné podmínky (běžný atm. tlak, cca 20°C) je hustota nasycených vodních par cca 17,3g/m3. Požadovaných 15% dělá cca 2,6g/m3. na 200m3 to je cca 520g.

Při změně podmínek (hlavně teplota) se toto množství bude silně měnit.

http://artemis­.osu.cz/Gemet/me­teo2/vlhkost.htm
http://www.vas­cak.cz/?p=1343

zjentek

jednodušší je koupit si kvalitní vlhkoměr a dodávat tam tu vlhkost (či sušit vzduch) až do pro mě komfortních podmínek :o

Kelt

Když je třeba něco naměřit, tak na to existují přístroje. Proto doporučuji koupit vlhkoměr, s teploměrem a tlakoměrem a nastavit si dané podmínky. Čas zjistíme podle hodinek, teplotu teploměrem a podobně. A budete mít přehled.

Emefej

Ke zvýšení relativní vlhkosti vzduchu se nemusí přidávat žádná voda, stačí změna ostatních stavových podmínek.