Oškobrh

Zkrachovalá firma, nemocenská

Dobrý den, můžete mi někdo poradit na koho se mám obrátit, ohledně mého problému? Dne 16.3. mi skončila mateřská dovolená, nastoupila jsem na nemocenskou tentýž den, jsem na začátku pátého měsíce a mám zdravotní potíže. Když jsem šla odnést lístek zaměstnavateli, zjistila jsem, že už tam ta firma není. Poslala jsem tedy doporučeně lístek s nemocenskou na sídlo firmy, vrátil se mi zpět s tím, že firma se odstěhovala. Obrátila jsem se tedy na sociálku, kde je firma evidovaná, řekli mi, že firma zkrachovala a že mi neporadí a že mi nezbývá nic jiného než si vzít právníka. Takže mě nikdo nekontaktoval z firmy, že se ruší, jsem stále zaměstnancem, mám u nich zápočťák, nechtěj mi vyplácet nemocenskou a ještě si mám na svý náklady platit právníka, můžete mi někdo poradit? díky

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Dobrý den, předpokládám spíše, že jste ukončila rodičovskou dovolenou, nikoliv mateřskou. Na sociálce byste si měla zjistit, za který rok naposledy vám poslali ELDP. Dále se pokuste kontaktovat nějaké bývalé spolupracovníky, aby vám potvrdili, že jste ve firmě pracovala. Zkuste kontaktovat jednatele společnosti, případně společníky. A hlavně se především obraťte na odborníka, doporučuji pí Ing. Atassi na informačním centru Praha 8, sice se teď specializuje na EU, ale tohle všechno má v malíčku.

Další odpovědi
standa

Obraťte se na OSSZ (viz bod 5. níže).

Vy se nacházíte v situaci, která se dá posuzovat z několika pohledů:

  1. zda stále trvá pracovní poměr
  2. nárok na náhradu mzdy za 4.-14.den nemoci
  3. nárok na nemocenskou od 15.dne nemoci
  4. kdo je aktuálně statutárním zástupcem zaměstnavatele
  5. napsat zaměstnavateli výzvy k vyplacení náhrady mzdy
  6. řešit případnou žalobu na zaměstnavatele
  7. vyžádat si od OSSZ stanovisko jak v tomto specickém případě postupovat při uplatnění nároku na nemocenské dávky

Předpokládám, že 16.3. dosáhlo vaše dítko 3 let věku a že se tedy jednalo o skončení rodičovské dovolené…, dál je vaší povinností se zaměstnavatelem DOHODNOUT buď na neplaceném volnu, na které pak budete mít nárok ještě další 1 rok a pokud zaměstnavatel nesouhlasil, tak musíte nastoupit zpět do prac.poměru

Protože zjevně k dohodě nedošlo a i s přihlédnutím k nové nemocenské, kterou jste nastoupila dne 16.3., váš pracovní poměr POKRAČUJE a Vy máte standardní nároky na:
1.) náhradu mzdy za 4.-14. den nemoci, kterou vám musí zaplatit zaměstnavatel
2.) nemocenské dávky od 15.dne až do dne nástupu na druhou mateřskou dovolenou (tj. 8.-6. týden před plán. dnem porodu), pokud nemoc samozřejmě bude stále trvat…, na tyto nemocenské dávky máte nárok nezávisle na tom zda je zaměstnavatel ´funkční´ či nikoli…, dávky vám MUSÍ vyplatit příslušná OSSZ

Abyste mohla uplatňovat svoje práva, je nezbytné vůči zaměstnavateli, resp. vůči statutárním zástupcům zaměstnavatele adresovat různé písemnosti, proto musíte:

1.) vypátrat v jakém právním postavení se nachází aktuálně firma vašeho zaměstnavatele…, předpokládádám, že se jedná o právnickou osobu (SRO nebo akciovka), která je evidována v obchodním resjtříku. Je teoreticky možné, že firma je v likvidaci a je tedy jmenován likvidátor

2.) napsat zaměstnavateli své požadavky:

  • že žádáte o náhradu mzdy za 4.-14 den nemoci
  • že žádáte, aby zaměstnavatel předal vaší neschopenku na OSSZ

3.) v kopii pak tuto žádost zašlete i na příslušnou OSSZ a Oblastní inspektorát práce (který je kontrolním orgánem pro výkon pracovně-právních vztahů)

4.) v dalším kole už budete muset vypracovat žalobu, kterou budete po zaměstnavateli žádat náhradu mzdy za 4.-14.den nemoci

  • tady počítejte s tím, že tento spor může trvat dost dlouho a dost možná neuvidíte ani korunu, protože firma zaměstnavatele bude s největší pravděpodobností předlužená

5.) v podstatě nejdůležitější je, abyste přesvědčila OSSZ, že vám přísluší nemocenské dávky od 15.dne nemoci, tj. od 31.3.2010…, na tuto skutečnost začněte OSSZ upozorňovat už od této chvíle, vyžádejte si (v době vašich vycházek) návštěvu na OSSZ a trvejte na tom, aby vám jednoznačně sdělili, jaké doklady (předepsané tiskopisy) máte na OSSZ předložit, aby vám byla řádně přiznána ´nemocenská´ dávka.