Sarrow

Zkoušeli jste někdy rozdělat oheň třením?

http://www.you­tube.com/watch?v=LU­DEjulbqzk :)
Doplňuji:
Dr.Axl > Ale vždyť já přece netvrdím, že je to skutečné, jen jsem přidal video, u kterého mě otázka napadla, jinak se takto oheň dá taky rozdělat :)

Nejlepší odpověď
ahold

Jo, jo. Ale ne tímto způsobem.
Kdysi dávno, se skautíkama. Pomocí lučíku, nebo vrtěním klacíku mezi dlaněmi.
To jsem ještě nosila kraťasy a ty byly téměř propocené, než se povedlo. Jde to. 😁

Další odpovědi
badisko

Ano a dokonce se to povedlo …:D…jen musis najit spravne drevo pokud te tyhle veci trochu zajimaj doporucuji precist prirucku SAS jak prezit od … Johna Wisemana …je tam techto postupu vic i jake vybrat drevo atd …jak uz nazev napovida nepsal to zadnej skautik ..ale armadni profesional a odbornik na preziti ve vsech castech sveta…

beer

Jasně a úspěšně třením zápalky o škrkátko mnohokrát ))
Ale vážně – jako kluci, ovlivněni dobrodružnými knihami, jsme to zkoušeli, jenže nikde nebyl uveden přesný postup a oheň sice nebyl, ale o to víc pálily ruce jako čert a byly samý pliskejř..ani lukem nám to nešlo líp.
Dnes už vím, kde byly naše chyby.

anonym

„Mundus vult decipi, ergo decipiatur“ –( Svět chce být klamán, tedy jej klamejme).

Daný link je z filmu Trosečník z r. 2000, s obyčejným filmovým trikem (viz jeden ze střihů v čase 0,50).

Místo iluzorní romantiky, raději sofistikované a efektivní postupy – viz odkaz od badisko.

briketka10

my to kolikrát zkoušeli s klukama jen s křemenama a
křesali a křesali bylo z toho houby jen to zasmrádlo
jiskry byly a nic, kdyby jsme měli možná lupu a papír
možná by jsme měli fatru :)

zjentek

s touto výbavou by se to mělo podařit snáz:
http://bushcr­aft.cz/nutne-k-preziti/ohen/sada-k-rozdelani-ohne-trenim-video-navod/
osobně doporučuji učit se křesáním, stačí s sebou pak nosit jen pyrit a pazourek
..pokud se nechcete těšit z dovedností, tak jak píše ocko: dočasně i vystačí být jen zajatcem moderních instantních technologií ,)

Doplňuji:
..nebo je možné sledovat, jak to dělají druzí, číst o tom knížky a cítit se znalý- viz odkaz draxl

Drap

Mnohokrát různými způsoby. Uvedeny způsob je díky ne příliš vhodným materiálům u nás , velice obtížný. Vhodnější je pomocí luku, nebo vrtěním hůlky v dlaních. V tomto oboru mám poměrně bohaté zkušenosti.

Funna

takovýmto třením ne…ono hodně záleží na použitém dřevu…a k palmám tu teda moc přístup není…

Dochy

Kdysi jsem zkoušel improvizovany luk. Ale ono to chce zvolit spravne materialy. Jako treba snura, ze ktere se s kazdým pohybem predrou dve vlakna, neni pro tuto cinnost vhodna 😉

Emefej

Kdysi dávno na táboře jsme to zkoušeli, jde to, ale je to strašná makačka.

anonym

Ne. Zbytečné práce nemám v oblibě. Pokud už potřebuji škrtnout, tak mám zápalky nebo zapalovač. Elektrický sporák nepotřebuje ani jedno z toho.

Braník

třením ne,ale takto ano
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=c9g_S7IBrlk&lis­t=UUPNGa7XWtX31E­gyoLWCT2qg&in­dex=61

honza19hk

jo povedlo, ale spíš třením a vysokou teplotou soustružnický kudly. tehdá jsem něco soustružil tuším dural a chladil jsem olejem jelikož jsem neměl emulzi,no olej velmi snadno chytnul. Takže to vypadalo jak když soustružíš zapálenou pochodeň.
Šlo jen o to že když se hliník chladí olejem není potom tak otrhaný povrch.,jinak bych použil vodu.