Avatar uživatele
Dismas

Zkoušeli jste někdy po roce 1989 oslovovat všechny soudruhu nebo soudružko? Pokud ano, jak reagovali?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Kepler, Rokio před 2831 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
orwell

Jo, stalo se mi to neúmyslně občas také. Potrefení to brali s nadhledem, nikdo mě neinzultoval ani se nenaštval. Mj. slovo soudruh není sprosté, ani hanlivé.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Já je oslovuji i dnes a reagují s úsměvem!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

No, já jsem takové oslovení používal naposledy na střední škole. Pozdější docenti to brali jako urážku. Takže po nástupu do práce jsem oslovoval výhradně „pane“ nebo „šéfe“. Jeden zástupce závodní organizace KSČ mi na to odpověděl, že páni už vymřeli. Umřel hned po listopadu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Na schůzi komunistů … proč ne?

BTW: Poprvé prý slovo „soudruh“ vytvořili a používali Cyril a Metoděj pro své souvěrce.

Upravil/a: dubraro

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Pozrite si slovník: „Soudruh, soudružec (starší tvar) = druh, společník, druh rovného stavu.“
„Soudruh“ nie je len oslovenie členov komunistickej strany
Prevzalo sa to z dôvodu zvýraznenia priateľského vzťahu (aj keď o skutočné priateľstvo, ako ho my chápeme, určite nešlo) z už stáročia používaných výrazov priateľstva.
…„a soudruzi jeli dál“… Poslední Mohykán od Jamese Fenimora Coopera 1895

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

V roce 1989 jsem začínala studium na střední škole, takže pak se mi to při oslovování učitelů ještě občas stalo. Ale v té době to brali jako omyl. Někdo to jakoby přeslechl, pár tam bylo takových, které to i potěšilo, jiní se ošili a upozornili, že nejsou soudruzi či soudružky.

Pak později a se záměrem jsem to neměla zapotřebí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek