orwell

Zkoušeli jste někdy opakovaně prohodit kamínek plotem z drátěného pletiva?

Jak je možné, že se mi často vrací zpět, když je plot samá díra?

Nejlepší odpověď
jjj123456789

Asi máš „dobrou“ trefu.

Další odpovědi
klumprt

Zkoušel. A zkoušel jsi někdy spočítat pravděpodobnost, že se odrazí zpátky? Podle mě to až tak složité nebude.
Doplňuji:
Ten drát v pletivu zabírá určité procento plochy plotu. Ale to procento znamená pravděpodobnost, že se kulový kámen bez falše odrazí kolmo na plachu zpět. Kolem toho drátu jsou ještě nějaké myšlené pásy plochy, do kterých když střed kulového kamene narazí, tak se kámen odrazí šikmo zpět, případně kolmo na směr letu do strany, kde to veme buzérem o druhý drát zpět. Odhaduju, že pro centimetrový kulový kamínek a dvoumilimetrový drát by ten pás mohl být široký cca 7 mm na každou stranu od drátu. Takže čtvercová díra o rozměrech 4×4 cm v pletivu se pro centimetrový kamínek smrskne na čtverec o rozměrech 2,6×2,6 cm. Pak je ta pravděpodobnost, že kamínek prolítne 42 %

tatanka

Netuším jak je to s pravděpodob­ností,ale já to zkoušel přes mříže s vejci v syrovém stavu a úspěšnost prohození byla cca 40 procent.Šíře mříže tak 8cm. Takže, nechápu.

šejlazmejla

Tady Klumprt to vysvětlil teoreticky a celkem se ve výsledku shodl s praktickou zkouškou Tatanky. Já tvrdím, že u plotu funguje Murphyho zákon: Potřebuji-li, aby mi plotem /sítem, mříží…/ něco neprošlo, zaručeně projde bez jediného škrtnutí. A naopak.
Máš-li v kapse dvacku a taháš kapesník, dvacka spolehlivě a bez jediného cinknutí zmizí v kanále. Ale zkus vyhodit do kanálu hořící nedopalek, když se blíží tramvaj!

orwell

Pravděpodobnost jsem nepočítal (šla by určit podle geometrické definice), ale když se mi šutr o velikosti asi nehtu palce vrátí někdy i třikrát po sobě, tak to mně fakt hlava nebere. Ale někdy to zkusím exaktně prověřit.