terezie

Zkoumám slovo TIMŠEL. Překládá se jako můžeš, musíš, nesmíš. Je možné aby slovo mělo v překladu tak různé významy??

Nejlepší odpověď
annas

Skovo pochází ze starohebrejštiny, jde o slovo židovské. Záleží, v jakém významu bylo přijato do různých jazyků.

Našla jsem další významy – možná, být, máme své slovo..

Pro zajímavost překlad ze srbštiny:

Slovo timšel označuje přeneseně otevřené dveře a široké obzory.
Život je. Jsem. Cokoliv se může stát.. A já věřím, že můj život může mít nový smysl.
Nejistota je štěstí, náhoda formy.
Ano jsem si naprosto jist, že jsem strávil život v utrpení, strachu ze smrti. . Ale protože všechno je vždy možné, zázraky jsou někde v okolí, nikdy se nepřestane něco dít.
Jsem přesvědčený, že svoboda může být definována jako slovo, které stejně jako drobné vzpěry umožňuje, aby dveře zůstaly otevřené.
To slovo je: Možná.
.

Další odpovědi
fcoop

To slovo učence a teology trápí už velice dlouho. Je uprostřed pasáže, která je považována za jedno z pěti nejobtížnějších míst v celém Písmu – nejobtížnějších na překlad i porozumění. V daném kontextu může toto slovo nabývat různých významů, a zvláště to platí na ten rozhovor mezi Jehovou a Kainem.

Timšel se překládalo jako „musíš“, což je příkaz, nařízení. Timšel také překládali jako „určitě“, což implikuje předurčení. Timšel dokonce překládali jako „nesmíš“, z čehož cítíme beznadějnou závislost. Ze všech těchto interpretací vyplývá vztah k Bohu, který mnoho svobody neposkytuje.
Překládat timšel jako „můžeš“ znamená použít slovo, z něhož vyplývá možnost volby. Tady nejde o teologické hraní se slovíčky. Rozhodně se dá tvrdit, že lidé přinejmenším jednají, jako by správná interpretace slova timšel byla „můžeš“ – jednáme, jako bychom osud měli ve svých rukou.

Můžeme si myslet cokoliv a věřit čemukoliv, ale náš příběh se skládá z toho, co jsme skutečně udělali.

Člověk nemusí být teolog ani patřit k nějaké konkrétní náboženské skupině, aby se k této debatě připojil, ale k otázce „co je v životě možné“ se každý vyjadřuje tím, jak vlastně žije. Každý člověk tak či onak touto pravdou žije.

V moderní angličtině timšel jednoduše znamená „možná“.

Možná. To je to naše slovo.

Ta nejmoudřejší odpověď na zásadní otázky.

Slovo, které nám ukazuje na otevřené dveře a široké obzory.

Nemyslím, že smysl života je nějaká hádanka, kterou je třeba vyřešit.

Život prostě je. Já jsem. Stát se může cokoliv.

Zato si myslím, že mohu svůj život obdařit smyslem.

Nejistota je vlastně požehnání.

Kdyby mi všechno bylo úplně jasné, trávil bych život v hrozných úzkostech a bál bych se, že se ztratím. Ale protože všechno a cokoliv je vždycky možné, zázrak nikdy není daleko a divy stále přicházejí.

Věřím, že lidskou svobodu lze vyjádřit jedním slůvkem, které slouží jako cihlička přidržující dveře existence dokořán – možná. Robert Fulghum

Sancha

Zjistí, že hebrejské slovo „timšel“ z příběhu znamená „můžeš“ a toto slovo se stává důležitým symbolem knihy. Znamená, že lidstvo není odsouzeno ani k věčné honbě za absolutní mravní čistotou, ani k věčnému hříchu, ale že každý člověk, jakkoli zatížený „hříchy“ svých předků (narážka na prvotní hřích) má možnost si vybrat.
Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Na_v%C3%B­Dchod_od_r%C3%A1je