živnostník a DPP

Mám živnost textilní tvorba, ráda bych uzavřela Dohodu o provedení práce (Administrativa apod.) s člověkem který bere podporu Dohoda by byla na hodinovou sazbu za odpracované hodiny, maximálně však 4 tis za měsíc. Jaké jsou z tohoto titulu mé povinnosti k FÚ a jiným institucím – a to měsičně a ročně ? – Když -jestli se nepletu – vzhledem k maximální výši mzdy 4000 je daň 15% kompenzována slevou na dani 2070Kč a sociální a zdravotní pojištění platí stát.

Odpovědi
standa

Žádné zvláštní povinnosti z titulu uzavření Dohody o provedení práce nemáte…, snad jen to, abyste si ohlídal(a) max.počet odpracovaných hodin svého zaměstnance, kterých může být max. 150 / rok

Co se týká zdanění, tak zde je několik variant:

  • zaměstnanec vám podepíše tzv. ´růžové prohlášení´ a vy mu pak můžete uplatňovat zmiňovanou slevu, takže pak se neplatí daň z příjmu
  • aby nebyl zaměstnanec krácen na podpoře, pak jeho hrubý výdělek může být max. 4.000 Kč
  • sociální a zdravotní pojištění se z Dohody neplatí (a neplatí jej ani stát)

Ale zaměstnanec bude zdravotně a sociálně pojištěn protože je evidován na ÚP.