živnostenský list a HPP

Dobrý den, mám práci na HPP.Chci si zařídit internetový obchod. Potřebuji na to ŽL? Budu muset platit zdravotní a sociální pojištění,když mi ho platí zaměstnavatel? Jaké poplatky mě čekají? Můžu zboží objednávat ze zahraničí a pak ho prodávat na internetu? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Mapel

Na jakoukoliv obchodní činnost potřebuješ ŽL. Živnost budeš vykonávat jako VPP. Na začátku bude postačovat, aby sociálku a zdravotku odváděl zaměstnavatel. Po podání daňového přiznání ti sociálka a zdravotka vyměří zda budeš ještě platit další částku (respektive si to na tiskopisu vypočítáš sám). Vše se odvíjí od zisku.

Zboží se může objednávat od kud budeš chtít. Poplatky pak záleží na tom zda zboží bude z EU zóny a o jaký druh zboží se jedná.

Další odpovědi
Michal Kole

A také záleží zda Vám to zaměstnavatel povolí. Nesmí to být nic co děláte v práci.

Např. pokud jste zaměstnán jako učitel plavání v plavecké škole tak se nemůžete učit plavat i lidi i soukromě.

fablen

souhlas s Mapelem, jen doplním, že předmět Vaší činnosti nemůže být shodný s předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele:

pokud byste např. pracoval jako prodavač elektro v obchodě a majitel by toto zboží prodával v kamenném obchodě i na internetu, nemohl byste (bez jeho souhlasu) stejný druh zboží prodávat a tím mu vlastně „konkurovat“.