živnostenský list

Dobrý den, měl bych tento dotaz,14 let jsem pracoval u jedné firmy, od 1červa bych chtěl podnikat na ŽL jako finanční poradce, mám Však obavy v případě, že by podnikaní nic nevynášelo a požádal bych o zaevidovaní na uřadě práce a o
podporu, budu mít na ní nárok a z čeho se mi bude vypočítávat.Dle mého nového zaměstnavatele bych měl mít po dobu 6 měsíců fixní plat 15000kč+provi­ze.Díky za info

Odpovědi
kol

Pokud budete mít zaměstnavatele, tak podnikání na ŽL bude vedlejší činnost. Podpora se počítá z posledního výdělku – doloženého průměru. Při podnikání z daňového přiznání.

Jambalaya

Předpokládám, že myslíte fixní plat 15 tis. na ŽL. Odpověď na vaši otázku není tak jednoduchá, jak by se vám mohlo zdát. Výše vašeho nároku se bude počítat z průměrného čistého výdělku. Avšak pouze z toho výdělku, který podléhá důchodovému pojištění, tedy buď ze zaměstnání, nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Problém u OSVČ je v tom, že prvním rokem podnikání nemusí být vůbec důchodově pojištěna, pokud nedosáhne za toto období rozhodné částky. Otázkou je, zda by odvod na důchodové pojištění nebyl stejně vysoký jako případné dávky, které byste poté obdržel. OSVČ má při stejných nebo i vyšších příjmech nižší základ pro důchodové pojištění o 50%. Pokud se vám nebude dařit, pak dostanete jako OSVČ od pracáku minimum, pokud se vám dařit bude, pak na pracák nepůjdete. Závěrem chci říci, že pokud prahnete po sociálních jistotách, do podnikání se vůbec nepouštějte.