Hanula01

Mohu mít živnost při rodičáku?

Mám otázku ohledně žívnosti :) jsem na rodičáku,na 3 roky. přemýšlela jsem že si nechám udělat živnost,jelikož chci začít prodávat oblečení. v práci mi musí držet 3 roky prac.místo. kdybych si udělala živnost ted,musela bych nejspíš rozvázat prac.poměr,že? nebo jak to je? Popřípadě kdybych si ji udělala ted a prac.poměr rozvázala,tak když jsem na rodičáku ,tak za mě zatím platí. zdrav.+soc. pojištění stát,že? děkuji za rady

Odpovědi
gecco

  1. zřízení živnosti nemá žádný vliv na pracovní místo (nemusela bys rozvázat pracovní poměr a zaměstnavatel je povinen ti místo i nadále držet)
  2. živnost se při rodičovské dovolené bere jako vedlejší zdroj příjmů, tedy bys prvním roce podnikání nemusela platit žádné zálohy na pojištění (v dalších letech podle skutečně dosaženého příjmu)

ivzez

Zaměstnavatel byl povinen Vám „držet místo“ jenom po dobu mateřské dovolené, po skončení rodičovské dovolené (RD) bude povinen Vás zaměstnat a nabídnout Vám práci odpovídající pracovní smlouvě (nemusí jít o původní místo). Nebude-li pro Vás takovou práci mít, může Vám po skončení RD dát výpověď (s odstupným).

V době rodičovské dovolené můžete klidně začít podnikat. Zjistěte si ale napřed, v jakém oboru přesně působí Váš zaměstnavatel. Pokud by šlo o stejný obor, v jakém chcete podnikat, potřebujete před žádostí o živnostenské oprávnění písemný souhlas zaměstnavatele.

Pokud byste toto nedodržela, může se s Vámi zaměstnavatel rozloučit i v době RD (RD Vás nechrání před výpovědí pro porušení předpisů vztahujících se k Vaší práci). Spolu se zaměstnáním by skončila i RD (= volno od zaměstnavatele). Pak byste se musela nahlásit u zdravotní pojišťovny jako rodič pečující celodenně o dítě.

Nejsem si jista, jestli by se po skončení zaměstnání živnost nezměnila na hlavní …