allayne

Živnost a s ní spojené platby

Zdravíčko :)

Pokud si chci založit živnost, musím odvádět zdravotní a sociální, je to tak? Jak je to v případě prvního měsíce, kdy živnost už je zařízená, musí se platit toto pojistné, pokud tu ,,výplatu" dostanu až v dalším měsíci? Nebo jak to funguje, Platí se to opopožděně? A jaké další platby s tím souvisí? nemyslím zrovna tu ,,zřizovací" za ŽL.

Odpovědi
panenka

Pokud jste například založila živnost v Červnu tak do 8.7.2010 jsme povinná zaplatit zdravotní a sociální za měsíc Červen. V Srpnu 8.8.2010 zase za Červenec atd. Pokud by jste na zálohy neměla finance zajdite si nebo zavolejte na zdravotní a sociální a řeknite jim do kdy platbu uhradíte můj manžel podniká na Žl a taky to tak má.

ReHu

Už to je tak dlouho, že si začátky nepamatuji, ale stejně si myslím, že byste měla zajít na OSSZ, tam vám vše řeknou. Mj. také č.účtu, výši záloh, var.symbol, termíny plateb atd. To samé na zdravotní pojišťovně.

Jambalaya

Také se domnívám, že byste měla navštívit příslušné úřady, nebo někoho, kdo tomu opravdu rozumí. Je to daleko efektivnější, než sbírat info po internetu. Pak se totiž nedovíte blbosti, ale fakta.
Start podnikání z hlediska plateb vypadá úplně jinak, než jeho další průběh.
Např. proč myste měla přiznávat podnikání o měsíc dříve? Začněte podnikat až v měsíci výplaty 🙂
Pořízení ŽL automaticky neznamená okamžité povinnosti.
Není zde místo ani čas na podrobné rozbory začátku podnikání, doporučuji řídit se větou první 🙂.

vecernice

Taky bych si to určitě oběhla.Nebojte se dokud jim nedlužíte dvacku ,tak jsou celkem vstřícní.Ještě dodám maličkost:budete platit sociální poj.,zdravotní pojištění a nezapomenˇte,že pokud by vás napadlo marodit,tak si musíte platit ještě nemocenské pojištění,aby jste dostala vůbec nějaký peníze.