pizlicka

získá starobní duchod clovek,ktery nemá odpracované roky?

Muž,který za cely život pracoval asi 3 roky z duvodu dlouhodobé nemoci,kterou ovšem neléčil,před dvěmi lety dostal na základě léčení se plný invalidní duchod,ale musel doplatit skoro 90tisíc korun za chybějící dobu na socialnim pojistěni-diky tomu má plny duchod myslim měsíčně něco málo přes 3tisice.dostane tento člověk starobní duchod,kdyz nyní dva roky mu je hrazeno diky plnému duchodu socialni pojištěni?nebo-v pripade snizeni invalidního duchodu na druhy,či první stupeň-tam se uz socialni pojisteni nehradí,bude mit nárok na starobni duchod?nyni je mu 42let.dekuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Vzhledem k tomu, že v podstatě nemá nic odpracováno a doba pojištění je krátká, bude li nadále pojištěn do dovršení věku 65 let, dostane zřejmě základní starobní důchod, pokud do té doby nebudou změněny předpisy.
http://www.mpsv­.cz/cs/618

Další odpovědi
da ny

Stát předpokládá, že osoba s invaliditou I. a II. stopně bude a může pracovat…
případně být evidován na ÚP. Jinak se stává dlužníken u ZP a pro nárok na starobní důchod by musel opět doplácet.
Invaliditu III. stupně si „udrží“ na základě svého zdravotního stavu. Tedy bude záležet jak napíše odborný lékař a praktik na základě této lékařské zprávy.návrh (většina lékařů píše „suše“ jen popis zudravotního stavu)..
Pokud se stabe osobou trvale invalidní (po 5 letech), má „jistotu“, že mu zůstatten invalidní důchud jako starobní. Stát za něj nic neplatí (jen ZP), dopočítává roky jako odpracované a vyplácí ID i v důchodovém věku.
Pokud je někdy schopen, může si muž během 20 let vydělávat (HPP, DPČ, DPP) a navýší se mu starobní důchod (u DPP by musel být příjem nad 10 tisíc/měsíc, pak se z příjmu odvádí zdravotní i sociální pojištění). podle výše výdělků..